Twórczość Mariana Hemara zachwyca do dziś. "Był mistrzem słowa śpiewanego"

Data publikacji: 12.02.2025 12:30
Ostatnia aktualizacja: 12.02.2025 12:37
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Archiwalne zdjęcie, z lat 30., Mariana Hemara
Archiwalne zdjęcie, z lat 30., Mariana Hemara, Autor - Archiwum
Marian Hemar pisał teksty żartobliwe i refleksyjne, jego przeboje, takie jak m.in. "Nikt, tylko ty", "Upić się warto" i "Kiedy znów zakwitną białe bzy" śpiewają kolejne pokolenia. - Podobno napisał prawie 3 tys. piosenek - zwraca uwagę Magda Mikołajczuk.  

Lwowska miłość Mariana Hemara

Marian Hemar urodził się 6 kwietnia 1901 roku we Lwowie. Przed wojną działał w Warszawie, pisał wiersze, piosenki, skecze oraz sztuki dla teatrów i kabaretów. W latach 1940-1941 był żołnierzem w karpackiej brygadzie w Palestynie i Egipcie. Po wojnie został na emigracji i przez szesnaście lat przygotowywał cotygodniowe kabarety dla Radia Wolna Europa. - Rodzinny Lwów do końca pozostał wielką miłością Mariana Hemara - podkreśla prowadząca audycję. 

Dla samej Włady Majewskiej, gwiazdy "Wesołej Lwowskiej Fali", napisał prawie 60 piosenek. Po agresji ZSRR na Polskę w roku 1939 zespół tworzący audycję ewakuował się na Zachód. - Przez Francję dotarli do Anglii i tam kontynuowali swoją karierę artystyczną, dla polskiego wojska. W Szkocji mieli stałą siedzibę, a w roku 1942 Hemar pojawił się na ich występie w Londynie i zaśpiewali jego lwowską piosenkę pt. "Tyle jest miast" - przypomina Anna Mieszkowska. 


POSŁUCHAJ

12:19

Twórczość Mariana Hemara zachwyca do dziś. "Był mistrzem słowa śpiewanego" (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

 

Mistrz słowa śpiewanego

Hemar szczególną uwagę zwracał na związek muzyki i tekstu w tworzonych przez siebie piosenkach. - Napisał kiedyś, że muzyka nie musi być arcydziełem, a i słowa mogą być dosyć banalne. Natomiast był przekonany, że trzeba znaleźć odpowiednie słowo dla odpowiedniego dźwięku - analizował Wojciech Młynarski. Stefania Grodzieńska przekonywała, że piosenki Hemara były lepsze niż piosenki Tuwima. - Myślę, że w historii polskiego kabaretu nie było autora, który by dał tak piękne teksty - precyzowała. 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 11.02.2025 r.

Godzina emisji: 23.37

mg/kor

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.