Skarby ze wschodu

Data publikacji: 13.02.2025 07:00
Ostatnia aktualizacja: 19.02.2025 18:56
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wernyhora, Hraybery, wystawa Kresy Europy
Wernyhora, Hraybery, wystawa Kresy Europy, Autor - mat. promocyjne
Na pograniczach spotykamy się z zespołami Wernyhora i Hraybery, by posłuchać o ich nowych projektach muzycznych, ale i badawczych! Rozmawiamy także o pomocy dla Ukrainy: międzymuzealną i międzyludzką. 

Nowy utwór Wernyhory

W audycji zespół „Wernyhora” zaprezentuje nowy utwór „Dvanasta hodina”. To rusnacka pieśń ludowa zapisana w 1985 roku od Pani Kataríny Strenkovej we wsi Kamienka koło Starej Lubovli. Wspomniana miejscowość to jedna z najdalej na zachód wysuniętych wsi rusińskich w Słowacji. Samą pieśń zapisała znana i ceniona słowacka pieśniarka pracująca z muzyką słowackich Rusinów - Anna Servicka. Utwór opowiada o tragicznym wydarzeniu, w którym ginie młynarzowa Magdalena. W pieśni w wykonaniu Wernyhory usłyszeć można wokalistkę Darię Kosiek z towarzyszącym jej Maciejem Harną grającym na lirze korbowej.

Skarby ze Lwowa na wystawie w Lublinie

Do 2 marca w Narodowym Muzeum w Lublinie można obejrzeć wystawę pt. „Kresy Europy. Ze skarbca Lwowskiego Muzeum Historycznego”. Zbiory Lwowskiego Muzeum Historycznego prezentowane na ekspozycji zapraszają do podróży w czasie i przestrzeni. Sięgając tysiące lat wstecz, pokazują dorobek różnych cywilizacji, z których wykształciły się współczesne społeczeństwa. Pełnoskalowa rosyjska agresja na Ukrainę w 2022 roku wraz nieobliczalnymi atakami rakietowymi wymierzonymi w ludność cywilną i ośrodki kultury powoduje poważne ryzyko zniszczenia cennych zabytków wspólnego dziedzictwa kulturowego. Prezentacja zbiorów lwowskiego muzeum w Lublinie nie tylko pełni funkcję popularnonaukową, ale stanowi także formę ochrony cennych eksponatów. Rozmowa z kuratorem Jackiem Jeremiczem.


Hraybery Norka Kataryna Niedźwiecka.jpg
Bierz i graj! Pogranicze uszami HrayBery / ГрайБери

Projekt „Wschód – Zachód” w poszukiwaniu melodii przesiedleńców

Kapela „Hraybery” bierze udział w projekcie „Wschód – Zachód”. Jest to projekt badawczy połączony z serią warsztatów i potańcówek. Skupia się na ekspedycjach na terenach województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego. Grupa badawcza złożona z Piotra Baczewskiego, Joanny Skowrońskiej, Miłosza Trojanowskiego oraz kapeli HrayBery przeszukuje wspomniane tereny w poszukiwaniu najstarszych melodii przywiezionych z terenów wschodnich (i jak się okazuje nie tylko) po drugiej wojnie światowej. Rozmowa z muzykami kapeli Agatą Weber i Serhijem Postolnikowym.

Pomoc humanitarna dla Zaporoża 

Ks. Leszek Kryża – dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski – opowie o niedawnej wizycie w Zaporożu, gdzie m.in. została przekazana pomoc humanitarna, o aktualnej sytuacji w mieście, które jest codziennie ostrzeliwane i znajduje się blisko linii frontu.

POSŁUCHAJ

43:44

Skarby ze wschodu

 

Na audycję Na pograniczach w sobotę (15.02) o godz. 18.10 zaprasza Mariana Kril.

Eureka
Eureka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.