Znane z biblijnych przekazów starożytne królestwo Urartu było między IX a VII w. p.n.e. jedną z największych potęg wschodniej Anatolii i Południowego Kaukazu. Pierwsze archeologiczne ślady tej cywilizacji zostały odkryte 200 lat temu, ale nadal wiemy bardzo niewiele o państwie, które było rywalem Imperium Asyryjskiego.
Być może jakąś cząstkę pamięci o Urartu przywrócą polscy specjaliści, którzy zakończyli pierwszy sezon badań w Armenii, na stanowisku Argisztihinili - mieście znanym z monumentalnej architektury. O tym opowiedział w radiowej Jedynce dr Mateusz Iskra z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Starożytne królestwo Urartu. Kiedy święciło największe tryumfy? (Eureka/Jedynka)
- Komisja śledcza, matactwa i podejrzenia o korupcję - wielka afera za czasów... Ramzesa IX
Za panowania faraona Ramzesa IX (1125-1107 p.n.e.) Egiptem wstrząsnęła afera związana z próbą zatuszowania rabunku elitarnych grobów w Dolinie Królów. Zachowały się dokumenty papirusowe, opisujące szczegółowo cały skandal, jak i późniejsze procesy rabusiów. Kim byli złodzieje i jaka była rzeczywista skala profanacji cmentarzyska? O tym w audycji "Eureka" opowiedział dr Filip Taterka - egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.
- "Kazik", "Znachor", "Człowiek z dżungli". Kim był Kazimierz Kwiatkowski?
Polskiego architekt i konserwator zabytków, Kazimierz Kwiatkowski pojechał do Wietnamu po raz pierwszy pod koniec lat 70. XX wieku i pracował tam do czasu swojej śmierci, w 1997 roku. Był pierwszym zagranicznym konserwatorem, który pomagał Wietnamczykom podnieść z ruin ich dziedzictwo po wojnie z Amerykanami.
Miejsca naznaczone "fachową ręką" Kwiatkowskiego odwiedził z kamerą Marcin Jamkowski, który nakręcił film dokumentalny o historii wspólnych badań naukowych uczonych z Warszawy i Hanoi - tych dawnych i planowanych obecnie. Więcej opowiedział w audycji "Eureka".
Goście: Marcin Jamkowski (dokumentalista), dr Filip Taterka (egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN), dr Mateusz Iskra (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW)
Data emisji: 14.02.2025 r.