Tradycja jest w modzie! Pracownia Mody Regionalnej w Żywcu
Spotkamy się z Jadwigą Jurasz – założycielką Pracowni Mody Regionalnej w Żywcu i badaczką stroju żywieckiego. Jadwiga Jurasz to prawdziwa ambasadorka kultury górali żywieckich, której oddanie i zaangażowanie w pielęgnowanie polskiego dziedzictwa kulturowego zasługują na najwyższe uznanie i szacunek. Jej praca na rzecz kultury jest nie tylko inspirująca, ale także nieoceniona dla zachowania naszych tradycji i wartości. O stroju, o jego zachowaniu i nie tylko opowiada Jadwiga Jurasz.
Instrumenty tradycyjne z całego świata
W audycji poznajemy też działalność lwowskiego etnomuzykologa, nauczyciela Lubomyra Kuszłyka - kolekcjonera instrumentów tradycyjnych. Obecnie jego prywatna kolekcja liczy około 1000 różnych instrumentów z całego świata, a znajduje się m.in. w jednej z chałup w Skansenie we Lwowie, gdzie on prowadzi zajęcia edukacyjne i pokazuje swoją bogatą kolekcję. Lubomyr Kuszłyk zaczął tworzyć swoją kolekcję instrumentów ludowych w 1989 roku, marzy o założeniu Muzeum instrumentów muzycznych we Lwowie.
Susanna Jara czyta Petra Muriankę
W audycji również spotkanie ze śpiewaczką Susanną Jarą. Susanna Jara jest wszechstronną śpiewaczką, uczestniczy w kilku projektach muzycznych, w ostatnich latach wykonuje głównie tradycyjne pieśni łemkowskie, ale też w języku łemkowskim do słów na przykład łemkowskiego poety Petra Murianky. Susanna Jara pochodzi z Poczajowa w obwodzie tarnopolskim. Jako dziecko przyjechała do Polski i tutaj odkrywała dla siebie muzykę łemkowską.
Tytuł audycję: Kiermasz pod kogutkiem
Prowadziła: Mariana Kril
Data emisji: 23.02.2025
Godzina emisji: 5.05
mg
Różne oblicza tradycji - Jedynka - polskieradio.pl