Kosmiczne znaleziska w gminie Drelów. Meteoryty mają 4,5 miliarda lat

Data publikacji: 26.02.2025 11:55
Ostatnia aktualizacja: 26.02.2025 12:28
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W gminie Drelów trwają poszukiwania meteorytów pozostałych po bolidzie, który 18 lutego przeleciał nad Polską
W gminie Drelów trwają poszukiwania meteorytów pozostałych po bolidzie, który 18 lutego przeleciał nad Polską, Autor - olivier.laurent.photos/shutterstock
Gmina Drelów na Lubelszczyźnie jak magnes przyciąga miłośników astronomii. Na miejscowych polach cały czas trwają poszukiwania meteorytów pozostałych po bolidzie, który 18 lutego przeleciał nad Polską. Od ubiegłego czwartku znaleziono już 10 meteorytów, a największy z nich waży pół kilograma.

Odnajdywane meteoryty to tzw. chondryty, które wyglądem mogą przypominać węgiel. Charakteryzują się niską zawartością żelaza. Pierwszym znalazcą meteorytów w gm. Drelów jest Maksymilian Jakubczak z Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.

- To jest coś niesamowitego. Adrenalina jest bardzo duża, bo jednak znajdujemy coś, co przebyło długą drogę, żeby spaść akurat tutaj na pole. To na pewno duma, ponieważ trzeba mieć bardzo dużą wytrwałość, żeby chodzić po tych polach i przejść kilkanaście kilometrów - według ludzi - za "zwykłym" kamieniem. W nim jest jednak coś niezwykłego, powstał miliardy kilometrów od nas - komentuje Maksymilian Jakubczak.


POSŁUCHAJ

05:15

Kosmiczne znaleziska w gminie Drelów. Meteoryty mają 4,5 miliarda lat (Ekspres Jedynki)

 

Miejscowy widział kłębek ognia

Meteoryty z gm. Drelów to efekt przelotu nad Polską bolidu, czyli meteoru jaśniejszego niż Wenus. Z jego przelotem wiążą się spektakularne zjawiska świetlno-dźwiękowe.

- Trochę przestraszyłem się. Uciekłem aż za kabinę traktora, żeby schować się. Było już ciemno, bo to była godz. 19.00. Niebo było zasnute ciemnymi chmurami, był huk i gdzieś to się rozeszło. Można to określić jako kłębek ognia - opowiada Wiesław Korniluk z gm. Drelów.

Takich miejsc w Polsce jest niewiele

Prof. Szymon Kozłowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę, że "nowych meteorytów w Polsce jest bardzo mało". - Mamy około 25 takich miejsc, a to jest nowe miejsce na mapie tego typu spadków - mówi.

- To jest pierwszy od kilku lat spadek meteorytów i do tego zaobserwowany nową siecią bolidową, czyli siecią kamer, które obserwowały niebo. Na podstawie przelotu świecącej skały udało się nam policzyć, gdzie te meteoryty powinny spaść (…). Znaleziono meteoryty kamienne, tzw. chondryty zwyczajne. Jest to najczęściej występujący typ meteorytu, jaki spada na Ziemię - dodaje.

Meteoryty pochodzą z małych planetoid i mają wiek około 4,5 miliarda lat. Eksperci zachęcają, żeby znaleziska z okolic Drelowa przekazywać do jednostek badawczych, ponieważ ich wartość jest przede wszystkim naukowa. Warto w tej sprawie kontaktować się z Polskim Towarzystwem Meteorytowym.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadziła: Karolina Rożej

Data emisji: 25.02.2025 

Godzina emisji: 16.20

DS/kor

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.