Allan Starski laureatem Orła 2025 za osiągnięcia życia. "On jest całym światem polskiego kina"

Data publikacji: 06.03.2025 08:29
Ostatnia aktualizacja: 06.03.2025 08:56
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Allan Starski
Allan Starski, Autor - WOJCIECH STROZYK/REPORTER
- Allan Starski dołączył do panteonu 27 laureatów nagrody za osiągnięcia życia. To grupa absolutnych autorytetów polskiego kina - nie tylko dlatego, że robią piękne filmy, ale też z uwagi na to, jakimi są ludźmi - powiedział w audycji "Folder ulubione" prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński.

Allan Starski, scenograf filmowy i teatralny, wyróżniony Oscarem za scenografię do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2025 za osiągnięcia życia. Statuetkę odbierze 10 marca, na gali w Teatrze Polskim w Warszawie.

- Allan jest całym światem polskiego kina. Łączyliśmy się z nim telefonicznie. To była wzruszająca rozmowa przy... 150 świadkach. Allan wspomniał, że nagroda dołączy do kolegów - scenograf ma na koncie już cztery Orły - wskazał Dariusz Jabłoński.

- On ma nie tylko Orły, półka z trofeami scenografa nie jest krótka. To człowiek wielkiej skromności i ogromnej pracowitości. Talent, pracowitość i dbałość o każdy szczegół, detal - na tym polega geniusz Starskiego, w mojej opinii - powiedziała w radiowej Jedynce Iza Wójcik z Polskiej Akademii Filmowej.

POSŁUCHAJ

45:58

Orły 2025. Allan Starski laureatem Orła 2025 za osiągnięcia życia. "On jest całym światem polskiego kina" (Folder ulubione/Jedynka)

 

Czytaj także:

Scenograf obsypany nagrodami

Urodzony 1 stycznia 1943 roku w Warszawie Allan Starski jest synem scenarzysty i autora tekstów piosenek Ludwika Starskiego oraz tancerki Marii Bargielskiej. Ukończył w 1969 roku studia na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym samym roku rozpoczął pracę w Zespołach Polskich Producentów Filmowych. Współpracował przy filmach reżyserów takich jak m.in.: Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Janusz Zaorski, Agnieszka HollandRoman Polański i Władysław Pasikowski.

W 1979 roku wraz z Marią Osiecką-Kuminek otrzymał Brązowe Lwy Gdańskie za scenografię do filmu Andrzeja Wajdy "Panny z Wilka". W 1993 roku wraz ze scenografką Ewą Braun został laureatem Oscara za scenografię do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga. W 2000 roku otrzymał Orła za "Pana Tadeusza" Andrzeja Wajdy. Te samą nagrodę przyznano mu w 2003 roku za "Pianistę" Romana Polańskiego oraz w 2013 roku za "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego. Jego praca przy "Pianiście" została także wyróżniona Cezarem

W ostatnich latach stworzył scenografię do filmów "Rana" Fatiha Akina i "Ukryta gra" Łukasza Kośmickiego.

W 2013 oku. Starski został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej". Rok później uhonorowano go Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2023 roku odebrał Platynowe Lwy za całokształt twórczości podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Czytaj także:

Do tego grona dołączył Allan Starski

Orzeł za osiągnięcia życia to jedna z kategorii specjalnych Polskich Nagród Filmowych, przyznawanych przez członków Polskiej Akademii Filmowej (PAF). Statuetka ta jest przyznawana od pierwszej edycji Orłów, czyli od 1999 roku.

Poprzednimi laureatami byli m.in.: Andrzej Wajda (2000), Tadeusz Konwicki (2002), Roman Polański (2003), Kazimierz Kutz (2004), Jerzy Kawalerowicz (2005), Jerzy Hoffman (2006), Janusz Majewski (2012), Danuta Szaflarska (2013), Franciszek Pieczka (2015), Janusz Gajos (2016), Maja Komorowska (2020), Jan A.P. Kaczmarek (2023) oraz Agnieszka Holland (2024).

"Biała odwaga" z 15 nominacjami

27. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły odbędzie się w poniedziałek, 10 marca, w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. W tym roku liderem w wyścigu po statuetki jest "Biała odwaga" Marcina Koszałki, która zebrała 15 nominacji. Za nią - z 13 nominacjami - plasuje się "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna.

Tytuł artykułu: Folder ulubione

Prowadziła: Ula Kaczyńska

Autorka materiału: Martyna Podolska

Data emisji: 5.03.2025 r. 

Godzina emisji: 14.30

kk/kor

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.