Monachium 1938 i 2025
W dniach 29-30 września 1938 dotyczące przyłączenia części terytoriów Czechosłowacji do Rzeszy Niemieckiej. Został zawarty pomiędzy Niemcami, Włochami, Wielką Brytanią i Francją.
Konferencja monachijska zadecydowała o rozbiorze Czechosłowacji i zawarciu przez Londyn i Paryż porozumień z Hitlerem, co w mniemaniu liderów tych państw miało oddalić groźbę wybuchu wojny w Europie. Faktycznie ustalenia zawarte w Monachium zachęciły dyktatora Niemiec do planów dalszych agresji.
- Adolf Hitler swoje żądania formułował bardzo jasno. Mussolini jest tam po to, aby być mediatorem, ale nim nie jest, tylko jest agentem z socjologicznego punktu widzenia Hitlera. Dwa zachodnie mocarstwa - Wielka Brytania i Francja są tam tylko po to, aby Hitler dostał to, co chce - mówi w Jedynce Michał Przeperski, historyk. - Konferencja monachijska w 2025 roku jest czymś zupełnie innym. To jest spotkanie znacznie większej liczby stron. Przyjeżdżają tam politycy amerykańscy, którzy wywracają stolik tak naprawdę i deklarują, że oto teraz ta architektura bezpieczeństwa będzie inna. Jeżeli dopatrywać się jakiegoś podobieństwa to w 1938 roku to ona była pokazaniem Europie tego, że kończy się czas wersalskiego porządku europejskiego - uważa ekspert.
Czytaj również:
"Narracja korzystna dla Rosji"
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa mająca miejsce w dniach 14-16 lutego 2025 r. zademonstrowała nadchodzącą radykalną zmianę w polityce USA wobec Europy w obszarze bezpieczeństwa europejskiego i wsparcia dla Ukrainy.
- Narracja jest korzystna dla Rosji i będzie ją podbijać, dlatego, że przy zmianie diametralnej polityki amerykańskiej administracji prezydenta Trumpa, wszystkie wątpliwości i strachy mają służyć podważeniu w jak największym stopniu naszej współpracy strategicznej z USA, ale także zasiać zwątpienie w tych krajach, które doświadczyły słabości sojuszy przed II wojną światową, aby uwierzyły w te sojusze - mówi w Jedynce pułkownik rezerwy Maciej Matysiak.
Jaka była II Rzeczpospolita, jakie były jej blaski i cienie? O tym w audycji "Odrodzona-nieznana" Grzegorz Kalinowski rozmawia ze swoimi gośćmi: historykami, publicystami i badaczami kultury.
Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce to okres w historii, w którym relacje naocznych świadków mieszają się z propagandą ówczesnych władz i obrazami czarnej legendy malowanymi przez historiografię PRL.
Tytuł audycji: Odrodzona-nieznana
Prowadził: Grzegorz Kalinowski
Goście: doktor Michał Przeperski (historyk), pułkownik rezerwy Maciej Matysiak (były zastępca szefa kontrwywiadu wojskowego)
Data emisji: 8.03.2025 r.
Godzina emisji: 17.10
ans
Konferencje monachijskie 1938 i 2025. Czy słusznie porównujemy te dwa wydarzenia? - Jedynka - polskieradio.pl