Dlaczego konserwatyzm jest "sexy"?
Jak podkreśla Paweł Mościcki, badacz, profesor Instytutu Badań Literackich PAN, konserwatyzm stał się modny już w latach 90. - Wówczas postanowiono połączyć neoliberalizm z rewolucyjną przebojowością, co stanowiło największy rozkwit konserwatyzmu - mówi. - Wydaje mi się, że konserwatyzm, rozumiany jako połączenie wysokiej pozycji społecznej i majątkowej z dość swobodnym traktowaniem zobowiązań wobec społeczeństwa, to szansa na łamanie reguł. Ta część "sexy" polega na tym, że reguły, które obowiązują maluczkich, nie obowiązują tych, którzy dokopali się do czegoś, co jest większym, twardszym kapitałem - uważa gość Jedynki.
Konserwatyzm wśród młodych
Czy prawdą jest, że prezydent Donald Trump wygrał wybory prezydenckie również dlatego, że postawił na bardzo młodych ludzi, media społecznościowe, TikTok czy youtuberów?
- Skrajna prawica dość szybko weszła w media online'owe. Może dlatego, że nie była dopuszczana często do mediów głównego nurtu - zaznacza gość Jedynki. - M.in. dzięki takim postaciom jak Logan Paul, tiktokerom, influencerom, którzy potem byli zresztą gośćmi na inauguracji prezydenta USA, Trump wszedł w kręgi, do których do tej pory nie miał w ogóle dostępu - dodaje.
Przemysław Witkowski zwraca uwagę, że trend ten nie pojawił się tylko w USA. - Kiedy spojrzymy na kraje takie jak Rosja czy Turcja, czy Indie, to można mówić o tym, że taki zwrot konserwatywny jest czymś globalnym, a nie amerykańskim. W tych krajach nie ma szeroko idącej emancypacji kobiet czy mniejszości seksualnych, a nawet jeżeli jakaś się pojawiła, to została dość szybko spłaszczona - mówi.
- Silny mężczyzna stojący u władzy i jego opowieść o tym, jak on reprezentuje swój naród i jest wzorcem dla innych mężczyzn, zaczyna się przenosić na inne kraje - dodaje.
W poprzednich odcinkach:
Tytuł audycji: Nowy wspaniały świat
Prowadziła: Karolina Korwin-Piotrowska
Goście: Przemysław Witkowski (historyk myśli politycznej, adiunkt w Collegium Civitas, zastępca dyrektora w Instytucie Narutowicza), Paweł Mościcki (badacz, profesor Instytutu Badań Literackich PAN oraz gospodarz podcastu "Inny Świat")
Data emisji: 9.03.2025 r.
Godzina emisji: 16.10
ans/kor