Endometrioza to schorzenie charakteryzujące się obecnością błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Ogniska endometriozy usytuowane są najczęściej wewnątrz jamy otrzewnej lub, znacznie rzadziej, poza nią (szyjka macicy, sklepienie pochwy, srom, pęcherz moczowy lub okolica pachwinowo-udowa).
Objawy choroby są niespecyficzne. - Na USG transwaginalne zostałam skierowana z uwagi na wielokrotne nieudane próby zajścia w ciążę [endometrioza bardzo często doprowadza do niedrożności jajowodów i zaburzenia zdolności rozrodczych]. W trakcie badania stwierdzono, że mam na jajnikach, jajowodach zmiany specyficzne dla endometriozy - opowiedziała w audycji "Eureka" Małgorzata Czekan.
Endometrioza - rozpoznanie i leczenie
Endometriozę rozpoznaje się najczęściej za pomocą laparoskopii lub w czasie laparotomii z biopsją. W kilku polskich szpitalach sprawdzana jest obecnie skuteczność testu na endometriozę opracowanego przez polskich naukowców. Pobranie materiału trwa kilka minut i przypomina cytologię.
A jak się leczy to schorzenie? - Medycyna jest bezsilna; endometriozy nie potrafimy wyleczyć. Możemy ją hamować, znieść jej objawy, możemy pokonać problemy prokreacyjne, ale jej nie wyleczymy - wytłumaczył w radiowej Jedynce ginekolog położnik, endokrynolog Jarosław Kaczyński.
- Dwa lata temu weszły nowe rekomendacje, które mówią, że postępowaniem z wyboru jest zabezpieczenie zdolności prokreacyjnych kobiet. Pacjentka, która chce być mamą, stara się o dziecko, powinna zostać włączona do programu zapłodnienia pozaustrojowego. U pacjentki, która nie planuje być mamą, nie planuje zabezpieczać swojej zdolności prokreacyjnej, powinna być włączona farmakologia - wyjaśnił Kaczyński.
Poza tym w audycji:
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju w ciągu roku umiera około pół miliona osób. Jak pokazują sprawozdania Narodowego Funduszu Zdrowia, opieką paliatywno-hospicyjną objętych jest co roku mniej niż 100 tys. osób. To o wiele za mało, by móc ulżyć Polakom w cierpieniu. Dlatego cenną inicjatywą jest tworzenie hospicjów, które kompleksowo świadczą opiekę dla osób nieuleczalnie chorych. O medycynie paliatywnej i opiece wytchnieniowej opowiedziała w "Eurece" mgr Anna Jochim-Labuda, pielęgniarka, dyrektorka Puckiego Hospicjum św. Ojca Pio.
Polska jest krajem o najmniejszych zasobach wodnych w Europie. Naukowcy ostrzegają, że - podobnie jak w zeszłym roku - doświadczymy suszy. Jak rolnicy mogą chronić się przed skutkami niedoboru wody i zjawiskiem suszy hydrologicznej? Świat nauki proponuje wiele rozwiązań. Goście: dr inż. Jerzy Próchnicki, ekspert ds. rolnictwa i agronomii, członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności, oraz Paweł Talbierz, specjalista ds. ochrony upraw, od ponad 10 lat zajmujący się szerzeniem i popularyzowaniem wiedzy w zakresie ochrony roślin.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: Małgorzata Czekan (pacjentka) i Jarosław Kaczyński (lekarz ginekolog położnik, endokrynolog, kierownik medyczny Kliniki INVIMED Warszawa Mokotów), mgr Anna Jochim-Labuda (pielęgniarka, dyrektorka Puckiego Hospicjum św. Ojca Pio) oraz dr inż. Jerzy Próchnicki (ekspert ds. rolnictwa i agronomii, członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności) oraz Paweł Talbierz (specjalista ds. ochrony upraw, od ponad 10 lat zajmujący się szerzeniem i popularyzowaniem wiedzy w zakresie ochrony roślin)
Data emisji: 27.03.2025 r.
Godzina emisji: 19.15
kk/kor
Endometrioza - jak się ją rozpoznaje i leczy? Czy pacjentka może zostać mamą? - Jedynka - polskieradio.pl