- Nie ma oficjalnego potwierdzenia informacji o śmierci Amerykanów ani ze strony litewskiego wojska, ani amerykańskiego wojska - zwrócił uwagę w audycji "Więcej świata" Kamil Zalewski, korespondent Polskiego Radia z Wilna.
Zalewski podkreślił, że sprawa zaginięcia i poszukiwań amerykańskich żołnierzy budzi ogromne emocje, głównie ze względu na bliskość białoruskiej granicy. Poligon w Podbrodziu jest oddalony o ok. 15-20 km od granicy z Białorusią.
Poza tym w audycji:
- Nie ma jednego, oficjalnego komunikatu w tej sprawie, mamy trzy różne dokumenty - zauważył w radiowej Jedynce Bartłomiej Wypartowicz z portalu Defence24. - Wydaje się, że to porozumienie nie jest jeszcze dopracowane - ocenił. - Mówienie, że jesteśmy blisko pokoju, jest wyolbrzymione - stwierdził.
Amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) ogłosił, że wstrzymuje uczestnictwo Rumunii w programie ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP). Decyzja o przyłączeniu Rumunii do programu zapadła w ostatnich dniach administracji byłego prezydenta Joe Bidena.
Gość: Jakub Pieńkowski, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
Europejskie uniwersytety oferują "naukowy azyl" amerykańskim naukowcom uciekającym przed cięciami wprowadzonymi przez administracje prezydenta Donalda Trumpa. Aktywnie rekrutowani są naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, którzy chcą uniknąć zamrożenia funduszy i narzucania ideologii.
Materiał: Magdalena Skajewska.
Stanisław Wyspiański w Narodowej Galerii Portretu w Londynie - 16 prac twórcy okresu Młodej Polski będzie można oglądać od czwartku, ale Polskie Radio - jako jedyna redakcja - uzyskała do niej wcześniejszy dostęp.
Korespondencja: Adam Dąbrowski z Londynu.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Data emisji: 26.03.2025
Godzina emisji: 17.12
kk/kor
Amerykańscy żołnierze zaginęli na Litwie. Co się wydarzyło na poligonie? - Jedynka - polskieradio.pl