Największe przeboje Kory i Maanamu - niezwykły koncert. Kiedy i gdzie?

Data publikacji: 27.03.2025 16:15
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2025 10:37
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Okładka płyty "Boskie Buenos (2011 Remaster)" Maanamu
Okładka płyty "Boskie Buenos (2011 Remaster)" Maanamu , Autor - mat. promocyjne
Koncert "Falowanie i spadanie - pamięci Kory" to wydarzenie towarzyszące uroczystości nadania największej hali studyjnej Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza w Warszawie imienia Kory Olgi Sipowicz. Będzie go można obejrzeć w piątek, 28 marca, o godz. 20.45 w TVP2.

Podczas koncertu "Falowanie i spadanie - pamięci Kory" będzie można usłyszeć największe przeboje Kory i Maanamu. Na scenie pojawią się wielbiciele talentu i muzyki, przyjaciele jednej z najbardziej charyzmatycznych postaci w historii polskiej muzyki popularnej, ikony polskiego rocka - Olgi Sipowicz.


POSŁUCHAJ

08:31

Największe przeboje Kory i Maanamu - niezwykły koncert. Kiedy i gdzie? (Folder ulubione/Jedynka)

 



Koncert pamięci Kory - kto wystąpi?

John Porter - wraz z Renatą Przemyk - wykona utwór "To tylko tango", który śpiewał z Korą. Przemyk zinterpretuje też kompozycję "Róża". Bartosz Porczyk zaprezentuje "Lipstick on the Glass". Natalia Przybysz zaśpiewa utwór "Ta noc do innych jest niepodobna"W koncercie wezmą także udział: Tomasz Organek ("Stoję, stoję, czuję się świetnie"), Bovska ("Szare miraże"), Anita Lipnicka ("Lucciola"), Krzysztof Zalewski ("Boskie Buenos") i Anna Rusowicz ("Nie poganiaj mnie, bo tracę oddech").

Katarzyna Chlebny - autorka, reżyserka i odtwórczyni spektaklu "Kora. Boska" - przedstawi m.in. "Krakowski spleen". Absolwenci warszawskiej Akademii Teatralnej wykonają dwa utwory ze spektaklu dyplomowego "A planety szaleją. Młodzi w hołdzie Korze", w reżyserii Anny Sroki-Hryń, wystawianego w Teatrze Współczesnym w Warszawie - "Cykady na Cykladach" i "Kocham cię, kochanie moje".

- Do tej pory pamiętam, jak wielkie pierwsze wrażenie zrobiła na mnie Kora. Jej ekspresja, dynamika, niesamowita osobowość. To było coś, co przekraczało, wykraczało poza utarte ramy, normy. Krzyczący kolorowy ptak. Buntowniczka - powiedziała w audycji "Folder ulubione" Anna Sroka-Hryń. - Gdy przy okazji pracy nad "A planety szaleją. Młodzi w hołdzie Korze" odarliśmy jej twórczość z tego punk rocka, rocka, nagle zjawiała nam się Kora... poetka. To było dla mnie ogromne przeżycie - przyznała. - Moim zdaniem ta część twórczości Kory nie jest dostatecznie doceniona - oceniła.



Kora - ikona polskiej muzyki

Kora (Olga Sipowicz z domu Ostrowska, primo voto Jackowska) urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Po bardzo trudnym dzieciństwie, w wieku lat nastu związała się z krakowskim środowiskiem artystycznym i hippisowskim - w drodze na zlot polskich dzieci kwiatów w Mielnie w 1968 roku przyjęła pseudonim artystyczny "Kora".

W 1969 roku poznała Marka Jackowskiego. Występowała w utworzonej w 1975 roku przez Jackowskiego i Milo Kurtisa w grupie grającej muzykę alternatywną inspirowaną Bliskim Wschodem - M-a-M. Pod koniec lat 70. zespół zmienił nazwę na Maanam i zaczął grać rocka. Kora została jego główną wokalistką i autorką tekstów piosenek.

Przełomowy w historii bandu był rok 1980. Wówczas na 18. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Maanam zaprezentował "Boskie Buenos" i "Żądzę pieniądza"Od lat 80. zespół był jednym z najważniejszych i najpopularniejszych przedstawicieli rocka w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Wylansował takie przeboje, jak: "Cykady na Cykladach", "Nie poganiaj mnie, bo tracę oddech", "Szare miraże", "O! Nie rób tyle hałasu", "Raz-dwa, raz-dwa", "Krakowski spleen", "Kocham cię, kochanie moje" czy "Lucciola".

W grudniu 2008 roku, po 32 latach istnienia, Maanam zawiesił działalność. Kora kontynuowała karierę solo. 

Artystka zmarła 28 lipca 2018 roku w Bliżowie. Została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski jako zasłużona twórczyni kultury oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis", przyznawanym osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Na dwa lata przed śmiercią została uhonorowana przez Akademię Fonograficzną statuetką Złoty Fryderyk za całokształt twórczości.


Czytaj także:


Tytuł artykułu: Folder ulubione

Prowadziła: Ula Kaczyńska

Gość: Anna Sroka-Hryń (reżyserka spektaklu "A planety szaleją. Młodzi w hołdzie Korze")

Data emisji: 27.03.2025 

Godzina emisji: 14.35

kk/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.