Strategia gotowości UE. "Rekomendacje trzeba potraktować dosyć serio"

Data publikacji: 31.03.2025 08:20
Ostatnia aktualizacja: 31.03.2025 14:20
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Komisja Europejska w nowej strategii gotowości zaleca obywatelom unijnych państw m.in. zgromadzenie zapasu żywności na 72 godziny. - Trzeba być przygotowanym na sytuacje, w których państwo mogłoby nie zadziałać od razu - powiedziała w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki europosłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.
  • Gościem Karola Surówki w audycji Polskiego Radia "Sygnały dnia" w poniedziałek (31.03) o godz. 7.15 była Joanna Scheuring-Wielgus, europoslanka Lewicy.

Komisja Europejska przedstawiła nową strategię gotowości na wypadek wojny i kryzysów, zalecając obywatelom Unii Europejskiej zgromadzenie zapasów żywności, wody i leków na co najmniej 72 godziny. Celem jest przygotowanie społeczeństwa na sytuacje awaryjne, takie jak klęski żywiołowe, pandemie czy inne nieprzewidziane zdarzenia.

KE zaleca gromadzenie żywności. "Rekomendacje trzeba potraktować serio"

- Takie rekomendacje trzeba potraktować dosyć serio. Niezależnie od tego, czy myślimy o wojnie, czy innych zagrożeniach, dobrze jest się przygotować na nieoczekiwane, straszne sytuacje. Trzeba być przygotowanym na taki moment, w którym państwo mogłoby nie zadziałać od razu. Żyjemy w czasach dosyć niebezpiecznych. Mówię o polityce globalnej. To, co się dzieje w Stanach Zjednoczonych, w Chinach, w Ukrainie, a także w Strefie Gazy, wpływa wzajemnie na siebie - powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus.

POSŁUCHAJ

21:38

Joanna Scheuring-Wielgus gościem Karola Surówki (Sygnały dnia)

Jak zaznaczyła, "minęły czasu spokoju i niestety trzeba o tym powiedzieć". - Oczywiście nie chodzi o to, żeby ludzi straszyć, ale żeby mieć świadomość tego, że zagrożenia są z różnych stron. Nie mówię tylko o zagrożeniach wojennych, ale także o klimatycznych czy migracyjnych. Tego jest naprawdę bardzo dużo. Trzeba być przygotowanym - podkreśliła eurodeputowana.

Strategia gotowości UE. "Gdy przestaną działać telefony komórkowe"

- Jestem ciekawa, co powie Komisja Europejska w sprawie tych 72 godzin, bo w takim czasie kluczowa jest także łączność. Musimy być też przygotowani na sytuacje, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni: że na przykład nagle przestaną nam działać telefony komórkowe. Mam nadzieję, że w tym tygodniu usłyszymy w tej kwestii jakieś konkrety - dodała rozmówczyni radiowej Jedynki. 

Unia Europejska wprowadza nową strategię "Unia Gotowości", której celem jest zapewnienie większej odporności na kryzysy, takie jak pandemie, klęski żywiołowe, wojny i cyberataki. Komisja Europejska, wspólnie z szefową unijnej dyplomacji Kają Kallas, zaprezentowała szczegóły tej inicjatywy 26 marca. Ma ona na celu przygotowanie zarówno instytucji, jak i obywateli na wszelkie nieprzewidziane sytuacje kryzysowe.

Czytaj także:

Źródło: Program 1 Polskiego Radia/bartos/kor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.