Ptolemais - starożytne miasto marzenie

Data publikacji: 05.01.2012 20:43
Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 20:43
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ptolemais w Libii
Ptolemais w Libii, Autor - źr.wikipedia commons

POSŁUCHAJ

Ptolemais - starożytne miasto marzenie

Na północy Afryki w Cyrenajce znajdowała się kolonia miast greckich. Dziś pracują tam, na libijskiej pustyni, polscy archeologowie.

To miasto, które zajmuje ponad 200 ha, ma zwartą zabudowę, jest czterokrotnie większe niż Pompeje – przekonuje o niezwykłości stanowiska dr Jerzy Żelazowski z Instytutu Archeologii UW. Ptolemais zostało założone w początkach okresu hellenistycznego przez jednego z pierwszych Ptolemeuszy. Pozostałe budowle świadczą o zamożności mieszkańców. – Był tam amfiteatr, stadion. To miasto miało wielkie znaczenie w owych czasach – mówi Miron Bogacki, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Ptolemais było miastem portowym, żyjącym z handlu. Do dziś imponuje jego bardzo przemyślany układ urbanistyczny, doskonała siatka ulic. Z naukowego punktu widzenia jest o tyle ciekawe, że współcześnie niezabudowane tereny da się "odkopać". Polska ekspedycja prowadzi tam prace od 10 lat.

Archeologowie goszczący w Jedynce opowiadają też o niekonwencjonalnych metodach badawczych, m.in. fotografii latawcowej, fotogrametrii, które coraz częściej zastępują konwencjonalne sposoby wykopalisk.

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

(lu)

Eureka
Eureka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.