Szukano jej za Słupami Herkulesa, w pewnym momencie utożsamiano z Atlantydą Wyspy Kanaryjskie, a nawet Maderę. W XVI wieku uważano, że może Ameryka jest Atlantydą.
- W czasach kiedy powstała historia jako nauka krytyczna najczęściej szukano Atlantydy na Krecie - mówił w "Naukowym zawrocie głowy" dr Sebastian Duda - filozof i teolog. Rozmowa o Atlantydzie, a także mitycznym potopie gość radiowej Jedynki anonsował poniedziałkowy dodatek do Gazety Wyborczej "Ale Historia", w którym te tematy będą poruszone. Bo z potopem też jest bardzo dziwnie. O wielkiej katastrofie, z której uratowała się najczęściej rodzina pisano w róznych źródłach, nawet w Chinach. Ogółem w prawie 200 źródłach na różnych częściach świata. Więc kiedyś taki kataklizm musiał nastąpić.
W drugiej części programu rozmowa o wielkiej klęsce wojsk niemieckich w bitwie pod Kurskiem. 5 lipca minie 70 rocznica rozpoczęcia tej największej batalii pancernej II wojny światowej. Przypomina ją Bartosz Wieliński - publicysta. Bo ta bitwa przesądziła o losach wojny na wschodzie. - To była hekatomba. W pewnym momencie 1,4 tys. czołgów strzelało do siebie z bliska - przypomina. Jego artykuł na ten temat ukaże się także w dodatku "Ale Historia".
Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.
(ag)
W poszukiwaniu mitycznej Atlantydy - Jedynka - polskieradio.pl