Śmierć Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przy placu Teatralnym

Data publikacji: 22.07.2014 09:11
Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 12:17
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Plac Teatralny w Warszawie przed II wojną światową
Plac Teatralny w Warszawie przed II wojną światową, Autor - Wikimedia Commons/CC/Spetsedisa

POSŁUCHAJ

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego - śmierć Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Poeta był w oddziale, który próbował odbić usytuowany przy placu Teatralnym Pałac Blanka. Pogrzeb Baczyńskiego, był jednym z pierwszych w czasie Powstania Warszawskiego.

Odbudowany po wojennych zniszczeniach Pałac Jabłonowskich, który znajduje się na placu Teatralnym, w czasie Powstania Warszawskiego był budynkiem o dużym znaczeniu. Mieścił się tu bowiem ratusz.

Dziś na pałacu znajduje się tablica upamiętniająca bardzo ważne, ale i tragiczne wydarzenie. Już 4 sierpnia zginął tu poeta Krzysztof Kamil Baczyński. - Został on najprawdopodobniej trafiony przez niemieckiego snajpera, który operował z Teatru Wielkiego. Dostał strzał w głowę. Zginął od razu - mówi dr Szymon Niedziela, kierownik ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>

Łucja Kossakowska, pseud. Iga, która była łączniczką oddziału Barry, w pierwszych dniach Powstania znalazła się w ratuszu przypadkiem. Miała przejść kurs radiotelegrafii, a łącznik, z którym spotkała się na placu Teatralnym zabrał ją do Pałacu Jabłonowskich. Chwilę później rozległy się strzały i rozpoczęło się barykadowanie budynku. Okazało się, że w sąsiednim Pałacu Blanka stacjonują Niemcy.

Powstańcy przypuścili atak na ten budynek. W oddziale, który próbował odbić Pałac Blanka, walczył właśnie Krzysztof Kamil Baczyński. - Nikt nie wiedział, że to jest poeta. Może jego dowódca wiedział, może najbliżsi koledzy - wspomina Łucja Kossakowska. Jak dodaje, jego uroczyste pożegnanie było jednym z pierwszych powstańczych pogrzebów.

Z okazji zbliżającej się 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego do 31 lipca dwa razy dziennie (ok godz. 7.50 i 15.45) prezentować będziemy na antenie Jedynki miejsca, w których doszło do najważniejszych powstańczych wydarzeń.

Cykl powstał we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przygotowała Agnieszka Ciecierska.

bk/ag

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.