Natomiast 17 maja 1928 r. rozgłośnia wileńska nadała pierwsze słuchowisko oryginalne, napisane specjalnie dla Polskiego Radia. Niestety nagrania i tekst nie zachowały się. Wiadomo jednak, że było to słuchowisko z prawdziwego zdarzenia. - Takie przedsięwzięcia były wtedy pionierskie - mówił Wacław Tkaczuk, autor audycji literacko-dokumentalnych.
Jednak najpopularniejszą i najstarszą radiową powieścią, nadawaną od 50 lat, są "Matysiakowie". W sobotę 28 lutego 2015 r. zostanie wyemitowany jej 3027 odcinek. Pomysł radiowego serialu narodził się w 1956 r. - Było zaledwie 11 lat po wojnie. Ludzie zaczęli się integrować, choć mieszkali w fatalnych warunkach. Wtedy usłyszeli w radiu, że inni mają podobne problemy - wspominał Jerzy Janicki, jeden z pomysłodawców powieści. Druga najpopularniejsza radiowa powieść pojawiła się na antenie w roku 1960. "W Jezioranach" to w założeniu wiejski odpowiednik miejskich "Matysiaków".
Z czasem zaczęły też powstawać słuchowiska dla dzieci. - Mówi się, że radio to teatr wyobraźni. Dziecko może sobie wyobrażać daną sytuację fabularną, rozwinąć również swoje słownictwo - tłumaczyła Hanna Bielawska, wieloletnia szefowa redakcji dziecięcej. Radio to przecież słowo, a od słowa jest bardzo blisko do książki i literatury.
Przygotowała: Katarzyna Pilarska
Data emisji: 26.02.2015
Godzina emisji: 6.27
Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia".
tj, pg