W listopadzie 1989 r. upadł berliński mur. Jak wspomina dziennikarz Polskiego Radia Jan Gocel, nikt się tego nie spodziewał. - W dniu kiedy rozpadała się NRD kanclerz Helmut Kohl był w Warszawie. Relacjonowałem jego wizytę na Umschlagplatz. Nagle okazało się, że wraca do Berlina. Jeszcze tego samego dnia nagrywałem wydarzenia na wiecu w Berlinie Zachodnim - wspomina Gocel.
W Polsce rząd Tadeusza Mazowieckiego przywrócił Święto Narodowe 3 maja, zniesiono cenzurę, a prezydentem został Lech Wałęsa. Pod koniec 1992 r. przyjęto ustawę o radiu i telewizji, powstała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, a w kwietniu 1993 r. prezesem Polskiego Radia został szef Radiowej Jedynki Krzysztof Michalski. - Pamiętam, że udało mi się kupić komputery. Wcześniej dziennikarze dyktowali swoje teksty maszynistkom - mówi Michalski.
W 1996 r. Polskie Radio zaczęło nadawać przez 24 godziny na dobę. Od tego czasu można nas również słuchać w internecie. Wreszcie powstał portal PolskieRadio.pl. - Traktujemy Polskie Radio jako fabrykę dźwięków, z których tworzymy nowy produkt dla internautów - wyjaśnia dyrektor portalu Andrzej Mietkowski.
Przygotowała: Katarzyna Pilarska
Data emisji: 26.03.2015
Godzina emisji: 6.27
Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"
tj/pg
Od upadku muru berlińskiego do portalu PolskieRadio.pl - Jedynka - polskieradio.pl