Uniwersytet Warszawski - szkoła niepodległości

Data publikacji: 05.08.2015 14:55
Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 10:10
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną przywiezione do Warszawy
Szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną przywiezione do Warszawy, Autor - Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa/Wikipedia, domena publiczna

POSŁUCHAJ

Dr Robert Gawkowski o walce o niepodległość kolejnych pokoleń studentów i kadry profesorskiej UW (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)

Przez 200 lat swego istnienia Uniwersytet Warszawski kształcił specjalistów z różnych dziedzin nauki: chemików, fizyków, historyków, czy prawników. Warto jednak pamiętać, że ta największa uczelnia w kraju także wychowywała.

Filomaci i Filareci działali w środowisku akademickim Wilna. Czy królewski Uniwersytet Warszawski miał swoje organizacje akademickie, głoszące patriotyczne poglądy? Tak! Działała grupa Ludwika Mauersbergera o nazwie Panta Koina oraz Stowarzyszenie Wolnych Braci Lechitów.

Do organizacji nielegalnych należał m.in. Aleksander Wielopolski - za młodu był on niemal rewolucjonistą. Konspiratorami byli także: Maurycy Mochnacki i Wiktor Heltman.

Dla niepokornych studentów wygospodarowano w październiku 1830 r. małe pomieszczenie na UW na areszt. Wielu z nich wzięło udział w powstaniu listopadowym.

Z audycji można dowiedzieć się, jak wyglądała walka o niepodległość kolejnych pokoleń studentów i kadry profesorskiej UW. 

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy (Historia z indeksem w tle)

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: 
dr Robert Gawkowski (historyk Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 4.08.2015

Godzina emisji: 23.13

pg/tj

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.