Pamuk jest autorem takich powieści, jak "Śnieg", "Nazywam się czerwień", "Dziwna myśl w mej głowie", "Stambuł. Wspomnienia i miasto" i właśnie "Muzeum Niewinności". Bohater tej ostatniej książki, Kemal, pochodzi z zepsutego, bogatego, stambulskiego mieszczaństwa. Planuje małżeństwo z jedną dziewczyną, a drugą chce mieć za kochankę.
- Ciekawe, że w Ameryce i w krajach nordyckich, tam gdzie jest wielu protestantów, moi czytelnicy nie lubią Kemala, bo jest zepsuty, nieodpowiedzialny, bo niszczy życie dwóch kobiet. Co więcej, oni krytykują nie tylko Kemala, ale też mnie! "Nie lubimy i Kemala, i całej twojej książki. Orhan, zacznij pisać etyczne powieści!". Z kolei we Włoszech i innych katolickich krajach, a także w Turcji, bycie Kemalem okazuje się normalne - przyznał Pamuk.
Orhan Pamuk mówił też o licznej rodzinie, w której dorastał, o tęsknocie za czasami, gdy wokół niego było dużo ludzi, o tureckiej melancholii, krajobrazach Stambułu, a także o swoim rozwodzie i o samotności, która - jak twierdzi - towarzyszy każdemu pisarzowi.
W Jedynkowym wywiadzie opowiedział również, jak osiągnięcie świadomości politycznej skłoniło go do porzucenia gry w piłkę nożną. Więcej w nagraniu.
Orhan Pamuk przyjechał do Polski na zaproszenie swojego wydawcy, Wydawnictwa Literackiego, które w tym roku obchodzi jubileusz 65-lecia, oraz Empiku, organizatora Apostrofu, Międzynarodowego Festiwalu Literatury.
Rozmawiała: Magda Mikołajczuk
Data emisji: 20.05.2018
Godzina emisji: 17.10
mg
Orhan Pamuk: mówią mi, bym pisał etyczne powieści - Jedynka - polskieradio.pl