Depresja poporodowa. Kiedy nie jest to zwykły "baby blues"?

Data publikacji: 26.02.2019 19:43
Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 19:53
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

POSŁUCHAJ

Rozmowa z psychologiem o depresji poporodowej. (Cztery pory roku/Jedynka)

Rodzice z niecierpliwością wyczekują narodzin upragnionego dziecka. W momencie, gdy dziecko przychodzi na świat, wiele kobiet zaczyna borykać się z wachlarzem różnych, negatywnych emocji - począwszy od niewytłumaczalnego chronicznego smutku, a skończywszy na braku chęci do opiekowania się niemowlęciem.

To problem, który na całym świecie dotyka setki kobiet. Co dziesiąta mama leczy się na depresję po porodzie. Kiedy zaczyna się prawdziwy problem? Powodem do niepokoju może być przedłużająca się niechęć do zajmowania się dzieckiem, brak poczucia miłości, oraz chroniczny smutek.

Nasz gość - psycholog Anna Morawska - Borowiec zaczęła zabiegać o to, aby problem depresji pokazać światu i stworzyła kampanię społeczną "Twarze depresji". O swoich zasługach dotyczących polepszenia się sytuacji świeżo upieczonych mam, autorka opowiada z dumą. - Osiągneliśmy sukces. Od stycznia, wszystkie panie po urodzeniu dziecka, będą badane dwukrotnie testem, który będzie mógł wykluczyć depresję poporodową - mówi.

Co zrobić kiedy po porodzie pojawiają się natarczywe myśli - "jestem złą matką"? Co, jeśli kobieta nie czuje miłości do narodzonego dziecka? Kiedy warto udać się do psychologa? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Gość: psycholog Anna Morawska - Borowiec (twórca kampanii społecznej "Twarze depresji")

Data emisji: 25.02.2019

Godzina emisji: 10.15

K.A/abi


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.