Andrzej Brzoska, współtwórca Teatru Polskiego Radia, powiedział w "Czterech porach roku", że TPR gwarantuje odbiorcom niezwykłe doznania, bo posługuje się wyłącznie dźwiękiem i ciszą. - Mówi się, że Teatr Polskiego Radia jest teatrem wyobraźni, dlatego cały wysiłek twórców słuchowiska służy temu, by tę wyobraźnię pobudzić. W dzisiejszych czasach, kiedy obrazek dominuje, Teatr Polskiego Radia to sztuka dla wybranych - mówił.
Zdaniem Andrzeja Brzoski, teatr niedający odbiorcy wrażeń wizualnych, pozwala na szybsze przemieszczanie się w czasie. - Opowiadamy wszystko szybciej, ale nie przez szybsze mówienie, lecz przez szybszą dramaturgię, która jest akceptowana przez słuchaczy. W ciągu 45-minutowego słuchowiska można przedstawić wydarzenia, które trwały wieki. Na scenie nie moglibyśmy pracować takimi metodami – powiedział gość audycji.
Pierwszym oryginalnym słuchowiskiem napisanym specjalnie dla Polskiego Radia i nadanym 17 maja 1928 roku, był "Pogrzeb Kiejstuta" Witolda Hulewicza.
Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w roku 1961. Upamiętnia otwarcie pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny". W tym roku święto jest obchodzone po raz 58.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. W nagraniu również materiały Agnieszki Ciecierskiej, która wybrała się z mikrofonem do studia TPR oraz Małgorzaty Głogowskiej, która rozmawiała ze studentami I roku aktorstwa Akademi Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Roman Czejarek
Reporterka: Agnieszka Ciecierska, Małgorzata Głogowska
Gość: Andrzej Brzoska (reżyser dźwięku)
Data emisji: 27.03.2019
Godzina emisji: 10.15
IAR/abi/kh
Andrzej Brzoska: Teatr Polskiego Radia to sztuka dla wybranych - Jedynka - polskieradio.pl