Teatr anatomiczny. Sztuka i medycyna w jednym

Data publikacji: 04.07.2019 20:00
Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 22:01
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne., Autor - shutterstock

POSŁUCHAJ

Rozmowa z dr Emilią Olechnowicz (z Instytutu Sztuki PAN) o teatrze anatomicznym (Eureka/Jedynka)

Teatr anatomiczny zyskał wielką popularność w XVI- i XVII- wiecznej Europie. Był nie tylko praktycznym wykładem anatomii, ale także publicznym widowiskiem "godnym teatralnej oprawy".

Dr Emilia Olechnowicz z Instytutu Sztuki PAN wytłumaczyła w "Eurece" skąd wzięło się pojęcie teatru anatomicznego. - Po pierwsze chodzi o typ publicznego pokazu dla studentów medycyny, związanego z otwarciem ciała i pokazania, w jaki sposób jest ono zbudowane - dodała dr Emilia Olechnowicz, zaznaczając, że ok. 1450 roku odnotowano wielkie zainteresowanie anatomią i w tym czasie na pokazy zaczęła przychodzić na pokazy publiczność z miasta, co wiązało się się z potrzebą wprowadzenia biletów. - Początkowo budowano drewniane konstrukcje, które wprowadzano do sal pałaców i kościołów - zaznaczył gość Jedynki.

Wspomniany teatr był zazwyczaj w kształcie amfiteatru ze stołem pośrodku, na którym dokonywano sekcji zwłok. Pierwszy taki teatr wybudowano na Uniwersytecie w Padwie w 1594 roku.

Czy cel pokazów anatomicznych był stricte naukowy? Skąd pozyskiwano zwłoki? Dlaczego pokazy były upodabniane do spektakli teatralnych? Czym był traktat Galena?

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Tytuł audycji: Eureka

Goście: dr Emilia Olechnowicz (z Instytutu Sztuki PAN)

Data emisji: 4.07.2019

Godzina emisji: 19.08

K.A


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.