Test, który może uratować życie. Sprawdź, czy nie jesteś zakażony wirusem HCV

Data publikacji: 13.07.2019 09:30
Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 09:30
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Shutterstock

POSŁUCHAJ

Wirus HCV całkowicie uleczalny? (Sygnały dnia/Jedynka)

- Wirus ten jest na tyle podstępny, że potrafi przez wiele lat, nawet 20 lub wiecej, działać w naszym organizmie nie dając najmniejszych objawów - mówi w "Sygnałach dnia" Sebastian Gawlik z Fundacji Urszuli Jaworskiej, który sam przeszedł wirusowe zapalenie wątroby. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia globalnie zakażonych wirusem HCV jest około 130-150 mln osób. Według danych nadzoru epidemiologicznego co roku rejestruje się w Polsce 2-3 tys. nowych zachorowań WZW C, w tym 95 proc. zdiagnozowanych przypadków to postaci przewlekłe oznaczające, że mogła rozwinąć się już marskość, a nawet rak wątroby. Jedynym sposobem, aby uniknąć groźnych skutków WZW C jest wczesne wykrycie zakażenia. Na Mazowszu do końca sierpnia można bezpłatnie wykonać test anty-HCV.

- Badanie jest bardzo proste, szybkie i bezbolesne. To pobranie kilku kropli krwi z opuszki palca. Wynik otrzymujemy już po maksymalnie 15 minutach - mówi w radiowej Jedynce Sebastian Gawlik. - Jeśli wynik wyjdzie dodatni nie oznacza to, że jesteśmy zakażeni a, że mieliśmy kontakt z wirusem - dodaje. 

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Szacunki mówią, że 86 procent osób nie wie o swojej chorobie, a 81. proc. ludzi przynajmniej raz w życiu była w sytuacji, w której mogli się zakazić.

- W 2015 roku pojawiły się pierwsze leki działające bezpośrednio na wirusa. Obecnie jesteśmy w stanie niemal w 100 procentach wyleczyć każdą osobę, która jest zakażona - podkreśla. 

W jakich sytuacjach można się zakazić? Kto w szczególności powinien wykonać test anty-HCV? Jak wygląda leczenie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Fundacja Urszuli Jaworskiej od 1997 roku aktywnie pomaga chorym na nowotwory, chorym na białaczkę, SM, WZW C, szpiczaka mnogiego, nowotwory mózgu, buduje bank dawców szpiku, prowadzi akcje edukacyjno-informacyjne w mediach oraz propacjenckie zmiany systemowe w ochronie zdrowia

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadząca: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Sebastian Gawlik (Fundacja Urszuli Jaworskiej)

Data emisji: 13.07.2019

Godzina emisji: 7.14

kh


Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.