"Stop celebryzacji pseudonauki"!
Coraz częściej zalewa nas fala pseudonaukowych wypowiedzi osób publicznych stanowiących zagrożenie dla zdrowia publicznego - alarmują organizacje pacjenta. Z tego powodu powstała akcja "Stop celebrytyzacji pseudonauki". Okazuje się, że pandemia COVID-19 pogłębiła od dawna występujący, niepokojący trend.
Zjawisko to występuje na całym świecie i nazywane jest "celebrity-based medicine" czyli pseudomedycyna nie mająca nic wspólnego ani z faktami, ani tym bardziej ze zdrowym rozsądkiem.
- O zdrowiu, zaleceniach mówimy wtedy, kiedy są one oparte o medycynę. W tym przypadku mamy medycynę opierającą się na historiach stworzonych przez celebrytów - mówi dr Łukasz Durajski.
Problem zaczyna się w mediach społecznościowych
Dr Łukasz Durajski przyznaje, że w zmaganiach z pseudonauką i mitami medycznymi mogą pomóc instytucje, które poprzez swoją aktywność w mediach społecznościowych przyczynią się do zniwelowania problemu.
- "Celebrycka medycyna" istnieje w "social mediach" i tylko i wyłącznie przeciwwaga w SM może nam dać jakąkolwiek linię obrony - uważa dr Durajski.
Prezes Fundacji Watch Health Care Milena Kruszewska apeluje, żeby poza organizacjami pacjentów do akcji „Stop celebrytyzacji pseudonauki” włączyły się także instytucje państwowe.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Roman Czejarek
Materiał: Maciej Oswald
Data emisji: 29.05.2020 r.
Godzina emisji: 9.20
IAR/ans
Celebrytyzacja pseudonauki - jak poważnym jest problemem? - Jedynka - polskieradio.pl