Posłuchaj
Porozumienie zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro. Z tej sumy 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki. Taka zmiana proporcji z proponowanych początkowo przez Komisję Europejską 500 mld euro grantów i 250 mld euro pożyczek pociągnęła za sobą cięcia w wielu obszarach. I choć cięcia wydatków na poziomie unijnym są duże w porównaniu z pierwotnymi propozycjami, to Polska straci tylko 3 procent. W sumie ma dostać z obu instrumentów 125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek.
- Ubolewam, że cięcia dotyczą funduszu sprawiedliwości, sprawiedliwej transformacji związanej z energetyką. Na to Polska potrzebuje ogromnych środków, bo jesteśmy zacofani w tym procesie w stosunku do tego, czego oczekują Polacy, czyli dbałości o powietrze i żeby żyć w zdrowszym kraju. Ta transformacja jest niezbędna - uważa europoseł PO.
"Poszanowanie praworządności"
Ostatniej nocy negocjacji zmieniono wcześniejsze zapisy dotyczące uzależnienia unijnych funduszy od praworządności, usuwając odniesienie do tej kwestii z fragmentu opisującego mechanizm warunkowości. We wnioskach ze szczytu przyjętych przez przywódców pojawił się zapis, że Rada Europejska "podkreśla znaczenie ochrony interesów finansowych Unii" oraz "poszanowania praworządności". - Po raz pierwszy mamy zapisy, które wiążą środki europejskie z praworządnością i ważne są następne tygodnie po to, żeby jak najwięcej realnej pomocy po pandemii wpłynęło do Polski - powiedział Andrzej Halicki.
"Nowa Solidarność" - obok PO czy zamiast niej?
Były kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski zapowiedział, że podejmuje się stworzenia ruchu obywatelskiego razem z samorządowcami i organizacjami pozarządowymi, bo - jak podkreślał - partie nie wystarczą. Zadeklarował ponadto, że jest gotowy do rozmowy z każdym.
Europoseł PO pytany o nową inicjatywę Rafała Trzaskowskiego odpowiada, że tworzenie nowych ruchów nie jest sprzeczne z działaniami partii, a wręcz przeciwnie, może je uzupełniać. - Jeżeli mamy osoby, które nie chcą zapisywać się do partii politycznych, ale chcą działać i być aktywne to taki ruch Rafała Trzaskowskiego jest dobry. Trzaskowski w ten sposób chce aktywizować młodych ludzi w mniejszych środowiskach, którzy w tej formie chcą podejmować tematy ważne - ocenia Andrzej Halicki.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzi: Piotr Gociek
Gość: Andrzej Halicki (europoseł PO)
Data emisji: 21.07.2020 r.
Godzina emisji: 8.17
IAR/ans
"Nie prowadźmy wojennej retoryki". Europoseł PO o porozumieniu ws. unijnego budżetu - Jedynka - polskieradio.pl