Zaburzony sen wpływa na jakość życia w kolejnym dniu

Data publikacji: 19.03.2021 12:38
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 14:52
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Lucky Business/shutterstock
Zdrowy i spokojny sen to klucz do wypoczynku i regeneracji sił. Niestety, są czynniki, które sen zaburzają. W Światowym Dniu Snu, przypadającym w tym roku właśnie 19 marca, rozmawiamy o problemach, które zaburzają sen, jak choćby chrapanie i bardzo niebezpieczny tzw. bezdech senny.

shutterstock_653166973 poduszka spanie sen 1200.jpg
Właściwy sen podnosi odporność, zwalcza infekcje, wzmacnia pamięć

Dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska, otolaryngolog, zwraca uwagę, że po zaburzonym śnie następnego dnia człowiek może być drażliwy, zmęczony od samego rana, a jego efektywność może być ograniczona.


POSŁUCHAJ

06:59

Chrapanie i bezdech senny groźne dla zdrowia (Cztery pory roku/Jedynka)

 


sen 1200 free
Co zrobić, gdy się obudzimy w nocy? Absolutnie nie leżeć dalej w łóżku

Jeśli chodzi o chrapanie, to osoba chrapiąca tego nie słyszy, ale partner czy partnerka, wybudzając się kilka razy w ciągu nocy, może stracić nawet do godziny snu. Chrapiący też doznaje uszczerbku na zdrowiu, choć o tym nie wie. - W czasie takiego snu dochodzi do niedotlenienia całego organizmu - wyjaśnia.


Każde chrapanie pogarsza jakość snu, co powoduje zmęczenie. Czasem jest objawem obturacyjnegobezdechu sennego, który jest groźny dla zdrowia. Trzeba go leczyć.
Każde chrapanie pogarsza jakość snu, co powoduje zmęczenie. Czasem jest objawem obturacyjnego bezdechu sennego, który jest groźny dla zdrowia. Trzeba go leczyć.

Jeśli dojdzie do niedrożności dróg oddechowych, to sytuacja staje się niebezpieczna, bo mamy do czynienia z bezdechem sennym. - Nieleczony stan może doprowadzić do następstw ogólnoustrojowych, takich jak zaburzenie rytmu serca, niewydolność serca, zaburzenia związane z metabolizmem, czy większa podatność na cukrzycę - wylicza lekarz. Dlatego nie powinno się lekceważyć uwag partnera czy partnerki i pójść do lekarza.

Medyk jest w stanie zdiagnozować, w którym miejscu dróg oddechowych znajduje się przeszkoda prowadząca do zaburzenia przepływu powietrza. Może to być na samym początku, czyli skrzywiona przegroda nosowa lub przerośnięte małżowiny. Wówczas potrzebny jest zabieg. - Nie należy się tego bać, pacjent po czterech godzinach wychodzi do domu - uspokaja dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji


Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadziła: Joanna Racewicz

Gość: dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska (otolaryngolog)

Data emisji: 19.03.2021 

Godzina emisji: 11.18

ag


Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.