Skutki braku właściwej ilości snu
Członkowie Koła Naukowego Nowoczesnej Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Mateusz Polaszek, Paweł Szałek, Aleksandra Sękowska, Kamil Knyszyński przedstawili rolę snu dla organizmu człowieka, normy, skutki braku właściwej ilości snu.
- Przyjmuje się, że sen zajmuje jedną trzecią czasu życia człowieka. Jest to stan fizjologiczny, któremu przypisuje się właściwości regeneracyjne zarówno dla ciała jak i dla funkcji psychicznych - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Mateusz Polaszek z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Zmniejszenie ilości snu zwiększa podatność na choroby, a sam sen, w przypadku schorzeń, ma ogromne znaczenie w powrocie do zdrowia - dodaje.
Czy da się nadrobić nie tylko godzinę snu, ale kilka nieprzespanych nocy? - Jeśli, mówiąc kilka, mamy na myśli cały tydzień nieprzespanych nocy, to będzie trudnym zadaniem nadrobić te zaległości jedną, dłuższą drzemką - wyjaśnia Paweł Szałek. - Oczywiście, jeżeli byłby to pojedynczy incydent, a po południu znajdziemy 20 minut wolnego czasu, wtedy drzemka tej długości postawi nas na nogi - dopowiada gość audycji.
Aleksandra Sękowska z Koła Naukowego Nowoczesnej Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu tłumaczy, jak brak snu wpływa na naszą percepcję. - Według badań Doriana i współpracowników z 2005 roku, sen krótszy niż siedem godzin prowadzi do obniżenia naszej czujności, czasu reakcji, pamięci, a także podejmowania decyzji - wylicza. - Natomiast badacze Pilcher i Waltzes opisali, jak deprywacja snu wpływa na wyniki w egzaminach. Zaskakujące było to, że uczniowie, którzy spali mniej byli przekonani, że wypadli na teście lepiej co okazało się błędem - dodaje.
Czas pracy i wypoczynku dla kierowców
Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy Waldemar Adametz mówi, jakie uregulowania dotyczące czasu pracy i wypoczynku zawierają polskie przepisy.
- Przepisy regulują przede wszystkim dwie kwestie, z jednej strony wymagane przerwy w jeździe a z drugiej maksymalne okresy jazdy, czyli ile czasu można maksymalnie prowadzić pojazd - zaznacza. - Trzeba po 4,5 godzinach jazdy zrobić odpoczynek, który trwa 45 minut. Na to się nakłada norma, która mówi o jeździe dziennej, czyli mamy 9 godz, jazdy w ciągu dnia. Mamy pewne odstępstwo, że dwa razy w tygodniu jazda dzienna może trwać 10 godzin - dopowiada.
Czytaj również:
Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Transportu Kolejowego Tomasz Frankowski opowiada na antenie radiowej Jedynki o szkoleniach pracowników i roli uświadamiania pracowników kolei w zakresie właściwego odpoczynku.
Z kolei Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Katowicach Anna Sokołowska-Olesik przedstawia przykłady rażącego nieprzestrzegania limitów czasu pracy przez kierowców.
Czytaj także:
"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzą: Patryk Kuniszewisz i Maciej Oswald
Goście: Mateusz Polaszek, Paweł Szałek, Aleksandra Sękowska, Kamil Knyszyński (Koło Naukowe Nowoczesnej Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu), Waldemar Adametz (zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy), Tomasz Frankowski (naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Transportu Kolejowego), Anna Sokołowska-Olesik (Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Katowicach)
Data emisji: 26.03.2021 r.
Godzina emisji: 17.10
ag/ans