Światowy Dzień Mórz i Oceanów - jak dbać o hydrosferę?

Data publikacji: 09.06.2021 12:41
Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 12:56
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Mórz i Oceanów
8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Mórz i Oceanów, Autor - Joanna Borowska / Forum
Morza i oceany pełnią kluczową rolę dla życia na Ziemi. Warto o tym pamiętać i dbać o stan wód na świecie, nie tylko od święta.

Czytaj też:
shutterstock rekin 1200.jpg
Rekiny i płaszczki wymierają!

Morza i oceany zajmują 70 proc. powierzchni Ziemi. Z roku na rok, środowisko morskie boryka się jednak z coraz większymi problemami. Odpowiedzią na ten stan rzeczy ma być Światowy Dzień Mórz i Oceanów ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w roku 2009.


POSŁUCHAJ

02:38

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Mórz i Oceanów (W samo południe/Jedynka)

 

Przełowienie - problem XXI wieku

Już nie tylko nadmierna ilość plastiku i zmiany klimatyczne, są najpoważniejszymi problemami z jakimi muszą mierzyć się światowe oceany. Zagrożeniem jest również przełowienie, czyli łowienie zbyt wielu ryb z danego łowiska, by mogło się ono odnowić. Problem dotyczy już ponad jednej trzeciej stad, a wiąże się z wciąż rosnącym spożyciem ryb - w ciągu ostatnich trzydziestu lat, wzrosło ono o 120 proc.

Organizacje pozarządowe alarmują, że jeśli w porę nie zaczniemy zachowywać się odpowiedzialniej, ryb po prostu nie będzie. - Zabraknie nie tylko w morzach i oceanach, ale nie będzie ich także na naszych talerzach. Wiele milionów osób straci podstawowe źródło pożywienia, bo dla ponad połowy populacji na świecie, ryby i owoce morza stanowią główny pokarm - przestrzega dr Marta Potocka, biolog morza.

YouTube/Institute of Oceanology PAN

Czytaj też:
EN Jacques Piccard.jpg
Wielka głębia – podbój dna Rowu Mariańskiego

Ratujmy co się da

Ucierpią jednak nie tylko konsumenci, ale również osoby dla których łowienie ryb jest źródłem utrzymania. - Ponad dwieście milionów ludzi związanych z rybołówstwem i z całą działalnością na morzach i oceanach straci pracę - dodaje gość audycji "W samo południe". Kluczowe dla odbudowywania się stad ryb, a co za tym idzie dla równowagi ekosystemu, jest zrównoważone zarządzanie wszystkimi rybołówstwami.

By było to możliwe, konieczna jest współpraca rybaków z naukowcami. - Nie możemy nastawiać się na jeden gatunek, na przykład dorsza w Bałtyku. Wówczas bowiem maksymalnie eksploatujemy populację, nie zwracając uwagi na pozostałe okoliczności: na jego innych konsumentów, zwierzęta czy ryby zjadające dorsza, na jego pasożyty - tłumaczy prof. Jan Marcin Węsławski, dyrektor Instytutu Oceanologii PAN.

YouTube/WWF Polska

Obchody szansą na edukację

Obchodom Światowego Dnia Mórz i Oceanów towarzyszyć będzie szereg akcji i inicjatyw, mających nie tylko wzbogacać naszą wiedzę, ale również zwiększających świadomość ekologiczną. Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk organizuje otwarte dni nauki "Ocean zmian" czy realizowana w warszawskim ZOO, gra terenowa.

Fb/Instytut Oceanologii PAN

Zobacz też:

Tytuł audycji: W samo południe

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 8.06.2021

Godzina emisji: 12:38

mg

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.