Jak się alergizujemy?
Aby przygotować powyższe zestawienia, programem objęto ponad 22 700 osób w dziewięciu regionach kraju, z czego prawie 25 proc. przeszło szczegółowe badania lekarskie. Program ten jest unikatowy, a jego wyniki wskazują, że należymy do jednych z najbardziej zalergizowanych społeczeństw świata.
- Oddziaływanie alergenów i antygenów, które pochodzą od pajęczaków, na skórę, nabłonek dróg oddechowych czy jelit jest dużo bardziej zawiłe i ostatnie badania rzucają więcej światła na to zjawisko i trochę tłumaczą nie tylko częstość tych alergii, ale ich konsekwencje kliniczne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. n. med. prof. nadzw. Paweł Majak, kierownik Kliniki Pulmonologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Większość alergenów pochodzi z odchodów roztoczy - dodaje.
Jak wskazuje gość audycji, część alergenów roztoczowych wchodzi w interakcję z białkami obecnymi na nabłonku dróg oddechowych i skóry. - Ta interakcja prowadzi do tego, że jej produkt (lipid) jest w stanie aktywować taki specyficzny układ receptorów toll, który odbiera sygnał bezpośrednio od patogenu - mówi. - Okazuje się, że w sumie część alergenów roztoczowych oddziałuje na nasz układ oddechowy i na skórę jak bakterie patogenne - tłumaczy.
Zanieczyszczenie środowiska
Zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest jednym z najpoważniejszych problemów, który dotyka społeczeństwa. Pod wpływem zanieczyszczeń mogą nasilać się objawy alergiczne, jak przewlekły nieżyt nosa czy zmiany skórne.
- Będzie więcej alergii tam, gdzie jest więcej zanieczyszczeń - podkreśla ekspert. - Wiele związków chemicznych, które wchodzą w skład tzw. smogu, jest w stanie indukować proces zapalny nabłonka i ten proces stanowi takie tło, które jest niezbędne do tego, żeby wywołać alergię - wyjaśnia dr Paweł Majak.
Czytaj również:
Poza tym w audycji:
Statystyki medyczne pokazują, że w ostatnim roku - pandemicznym - wykonano w Polsce aż o 30 proc. mniej operacji usunięcia zaćmy niż np. w 2019 roku. Najbardziej dotknięta została grupa wiekowa powyżej 70. roku życia. Liczba wykonywanych zabiegów spadła na przestrzeni ostatnich lat z 200 288 rocznie do 111 916. Podobnie sytuacja wygląda również w innych grupach wiekowych. W grupie 60-69 lat ilość operacji zaćmy spadła o prawie 30 tysięcy, wynika z badań i statystyk prowadzonych przez okulistów. A głównym powodem zaistniałej sytuacji jest pandemia. Czy program "Pokonaj zaćmę, popraw widzenie" zmieni tę sytuację w Polsce?
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Artur Wolski
Goście: prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik (kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Wydziału Lekarskiego WUM, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego) dr hab. n. med. prof. nadzw. Paweł Majak (kierownik Kliniki Pulmonologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi)
Data emisji: 24.06.2021 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
Alergia - palący problem w Polsce. Jak go rozwiązać? - Jedynka - polskieradio.pl