Europejskie Dni Dziedzictwa to nie tylko smakowanie tradycyjnych potraw, ale poprzez popularyzację takich miejsc, jak stare browary, piekarnie czy młyny - możliwość podejrzenia procesu tworzenia produktów w oparciu o stare, tradycyjne receptury.
Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczna impreza, która odbywa się w tym samym czasie w różnych miastach Starego Kontynentu. W Polsce będzie miała miejsce już po raz 29. Tematem przewodnim tegorocznych EDD są "Smaki dziedzictwa". Hasło to podkreśla znaczenie kulturowego bogactwa tradycji kulinarnych, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących przy jednym stole.
Bartosz Skaldawski, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który jest koordynatorem akcji, wyjaśnia, że za każdym razem organizatorzy, wybierając tytuł przewodni, starają się, aby był atrakcyjny zarówno dla nich, jak i dla odbiorców wydarzeń. - Chcemy też, żeby tytuł był na tyle wieloznaczny, żeby w każdym regionie Polski można było znaleźć taki sposób jego interpretacji, aby żaden z regionów nie był wyłączony z EDD - mówi.
W ocenie dyrektora tytuł "Smaki dzieciństwa" jest bardzo udany, a świadczyć o tym ma duża liczba zgłaszających się z bardzo ciekawymi pomysłami na wydarzenia. Przyznaje, że najprostszy sposób interpretacji nawiązuje do posiłków, miejsc przetwórstwa żywności i przygotowywania posiłków. - Na przestrzeni wieków to były bardzo różne sposoby, a więc i różne miejsca - podkreśla. Ale jest także dziedzictwo niematerialne, takie jak różnorodne receptury, a na stołach łączą się różne kultury, wierzenia i religie. - To też powoduje, że dziedzictwo kulinarne w Polsce jest bardzo bogate, bardzo zróżnicowane regionalnie, a przez to ciekawsze dla odbiorcy - wyjaśnia.
Bartosz Skaldawski nie umie powiedzieć, ile imprez będzie organizowanych, bo niektóre odbędą się w pierwszy weekend, część z nich będzie kontynuowana w drug, wtedy też przyłączą się kolejne imprezy. Poza tym takie wydarzenia, jak wystawy trwają zazwyczaj dłużej niż tydzień. - Mam nadzieję, że uda nam się pobić rekord zarówno liczby wydarzeń, jak też frekwencji - mówi.
Pełną listę wydarzeń oraz wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej www.nid.pl, jak też w specjalnej aplikacji mobilnej.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: Bartosz Skaldawski (Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa)
Data emisji: 10.09.2021
Godzina emisji: 19.30
ag