Głównym powodem pogarszania się statystyk dotyczących liczby przeprowadzanych operacji usunięcia zaćmy jest pandemia koronawirusa. Brak poczucia bezpieczeństwa, strach o siebie i najbliższych, lockdown - wszystko to doprowadziło do sytuacji, w której osoby chore przestały się leczyć i korzystać z pomocy wyspecjalizowanych placówek medycznych.
Jak podkreślił w audycji "Eureka" prof. dr hab. n. med. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki, kierownik Kliniki Okulistyki w Wojskowym Instytucie Medycznym, najlepszy moment na wykonanie operacji usunięcia zaćmy jest wtedy, gdy pacjent zaobserwuje u siebie pogorszenie widzenia. Zaćma ma ustaloną przez lekarzy, czterostopniową skalę.
- Zaćma im dłużej trwa, tym jest "twardsza", czyli trudniejsza do usunięcia przez chirurga. Im trudniejsza operacja, tym większe ryzyko powikłań śródoperacyjnych i pooperacyjnych. Tym gorszy wynik na samym końcu. Nie powinno się odkładać operacji tylko z powodu pandemii koronawirusa. Nie ma do tego podstaw ani merytorycznych, ani naukowych - podkreślił specjalista.
Polskie Towarzystwo Okulistyczne prowadzi kampanię społeczną "Pokonaj zaćmę, popraw widzenie". Kampania ma za zadanie zachęcić pacjentów do regularnego odwiedzania gabinetów okulistycznych. Sprawić, aby powrócili oni do wcześniej zaplanowanych zabiegów.
"Operacja usunięcia zaćmy nie tylko znacząco poprawia komfort życia, ale też należy do zabiegów niskiego ryzyka. Niestety od kilkunastu miesięcy z dużym niepokojem obserwujemy, jak wielu pacjentów nie stawia się na planowe operacje i odkłada diagnostykę na lepsze ich zdaniem, bezpieczniejsze czasy. My pracujemy nieprzerwanie, zachowując wszystkie zasady i standardy sanitarne, aby pacjenci byli bezpieczni. Dzięki zabiegowi operowany pacjent po wszczepieniu nowej soczewki bez problemu widzi z daleka i bliska, czyta, a nawet może prowadzić bezpiecznie samochód po zmroku" - wyjaśnia "twarz kampanii" - prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik.
Poza tym w audycji:
Znamy wyniki największego w Polsce badania o ojcostwie, które miało sprawdzić, jaką rolę w rodzinie odgrywa mężczyzna oraz czy relacje z dziećmi są dla ojców najważniejszym źródłem szczęścia i satysfakcji życiowej. Jak mężczyźni sprawdzają się w roli ojców w czasie pandemii koronawirusa?
Goście: dr Dariusz Cupiał (absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i trener szkoleniowy dla ojców) i prof. dr hab. Michał Michalski (kulturoznawca z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Gość: prof. dr hab. n. med. Marek Rękas (konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki, kierownik Kliniki Okulistyki w Wojskowym Instytucie Medycznym)
Data emisji: 27.12.2021
Godzina emisji: 19.30
Jedynka/pto.com.p/kk
Zaćma - nie odkładaj operacji na później! - Jedynka - polskieradio.pl