Z raportu Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej wynika, że w okresie nauki zdalnej polski nastolatek wpatrywał się w ekran smartfona lub komputera prawie dwanaście godzin dziennie. Na naukę poświęcał jednak połowę tego czasu. W przypadającym dziś Dniu Bezpiecznego Internetu warto zastanowić się nad tym z jakimi treściami i jakimi ludźmi, stykają się dzieci i młodzież.
Dzień Bezpiecznego Internetu - zwiększać świadomość zagrożeń
Dzień Bezpiecznego Internetu to inicjatywa Komisji Europejskiej, mająca na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Rodzice i opiekunowie, którzy sami sprawnie poruszają się w wirtualnym świecie, nierzadko nie mają pojęcia o zagrożeniach czyhających tam na ich dzieci. - Niektórzy jako jedyne zagrożenie postrzegają kwestię czasu, jaki dzieci spędzają w internecie. Natomiast mniej obawiają się tego, że dzieci mogą trafić w niebezpieczne rewiry - alarmuje Anna Rywczyńska z Państwowego Instytutu Badawczego NASK.
Wśród zagrożeń są oczywiście kontakty z niewłaściwymi ludźmi, doświadczenie hejtu, przypadki cyberprzemocy, problemy z prywatnością. I choć najpopularniejsze dziś wśród dzieci aplikacje jak TikTok czy Twitch są względnie bezpieczne, to dużo większym zagrożeniem są tradycyjne media społecznościowe, takie jak Facebook. - Tam przestępcy mogą próbować nagabywać dzieci lub przejmować ich tożsamość. Facebook jest też dość znany z dużej ilości nieprawdziwych kont, które tam funkcjonują - wyjaśnia Igor Protasowicki, ekspert ds. bezpieczeństwa w Wyższej Szkole Bankowej.
Dzień Bezpiecznego Internetu - media społecznościowe nie są dla każdego
Media społecznościowe zostały wymyślone po to, by budować relacje, ale adresowane były do osób dorosłych. W praktyce korzystają z nich często osoby młode lub bardzo młode. To prowadzi do uzależnień. - Za dużo czasu spędzają na budowaniu tych wirtualnych relacji, ale są też skłonne do udostępniania wielu informacji zarówno o sobie, jak i o innych - przestrzega dr Karolina Małagocka z Akademii Leona Koźmińskiego.
By mieć pewność, że nasze dzieci będą w sieci bezpieczne, należy zawczasu nauczyć ich kilku podstawowych zasad. - Należy uważać, komu daje się dostęp do swoich urządzeń, nie należy powiadamiać o tym, gdzie się jest - wylicza gość "Sygnałów dnia". Przede wszystkim warto jednak uświadomić najmłodszym, że wszystkie pozostawione przez nich w mediach społecznościowych informacje pozostaną tam już na zawsze.
Zobacz też:
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzą: Karolina Rożej i Krzysztof Świątek
Materiał: Izabela Kostyszyn
Data emisji: 8.02.2022
Godzina emisji: 8.39
mg
Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak nauczyć dzieci ostrożności? - Jedynka - polskieradio.pl