Zawody przyszłości. To już nie tylko informatyk i programista

Data publikacji: 14.02.2022 12:15
Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 14:05
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jak będzie wyglądał świat przyszłości?
Jak będzie wyglądał świat przyszłości?, Autor - Sergey Nivens/shutterstock
- Musimy nauczyć się współpracować z osobami, które mogą mieć zupełnie inne zdanie niż my - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o kompetencjach przyszłości Jowita Michalska, szefowa Digital University. Czy jako osoby wychowane i wykształcone w erze "przedinternetowej", jesteśmy w stanie podpowiedzieć naszym dzieciom, kim mogą zostać za kilka lub kilkanaście lat? Jak sami możemy zdobyć umiejętności niezbędne do pracy w zawodach przyszłości?
  • Nowa umiejętność współpracy z innymi ludźmi i zrozumienie sztucznej inteligencji będą niezbędne do odnalezienia się na przyszłym rynku pracy
  • W przyszłości technologia jedynie nas uzupełni, a nie zastąpi
  • Informatyk, programista i logistyk są już zawodami teraźniejszości. W przyszłości pojawią się zawody na styku technologii i projektowania związane z metawersum

Już teraz wśród kompetencji szczególnie ważne są umiejętności pracy w zespole i rozwiązywania problemów, ale też kwestia technologiczna. - Bardzo ważne jest, żebyśmy budowali kompetencje społeczne w nieco inny sposób niż do tej pory. Współpraca w zespole jest w pewien sposób inna niż współpraca sprzed pięciu czy sześciu lat. Z tego powodu, że budujemy zespoły interdyscyplinarne, które składają się z osób mających całkowicie inny sposób myślenia - wyjaśnia Jowita Michalska.

- Dzisiaj musimy nauczyć się współpracować z osobami, które mogą mieć zupełnie inne zdanie niż my. Musimy nauczyć się bardziej je akceptować i wyciągać wartość z tego, że ktoś jest zupełnie inny i niejako jadł chleb z innego pieca niż my - dodaje.

Kreatywność i umiejętność zadawania pytań

Zdaniem Jowity Michalskiej dzisiejsze szkolnictwo nie nadąża za potrzebami zmieniającego się rynku pracy. - Tłumiona jest kreatywność, a umiejętność zadawania pytań tłamszona. Przecież w czasach, kiedy wszystkie odpowiedzi znajdziesz w Google, musisz zadawać bardzo mądre pytania, bo wtedy uzyskasz unikalne odpowiedzi i to będzie twoja przewaga konkurencyjna. Nie hamujmy dzieci, które ciągle zadają pytania, bo to jest właśnie kompetencja przyszłości - tłumaczy.

Gość Jedynki zwraca uwagę również na kompetencje technologiczne, w tym przede wszystkim na podstawową wiedzę o nowych technologiach. - Uczmy się z dziećmi, oglądajmy filmiki i nauczmy się, czym jest sztuczna inteligencja. Nie powtarzajmy bzdur, że sztuczna inteligencja zaraz zabierze nam wszystkim pracę. Po dzisiejszym rynku pracy widać, że każdy talent jest na wagę złota. W wielu obszarach technologia nas uzupełni - słyszymy.

Co nam otworzy horyzonty?

Jak zatem należy kierować karierą i rozwojem młodych ludzi, żeby nadążali za trendami?

- W najbliższej przyszłości potrzeba z jednej strony mocno rozumieć, czym jest świat technologii, tj. zrozumieć, czym jest sztuczna inteligencja. Ta podstawowa wiedza związana jest z tym, żebyśmy nie łykali bełkotów mediowych, które wprowadzają nas w błąd, a zrozumieli, czym konkretnie są poszczególne technologie - mówi Jowita Michalska.

Jeżeli już jesteśmy na rynku pracy i zajmujemy się na przykład HR-em, marketingiem czy dziennikarstwem, warto zainteresować się, co technologia robi w naszym obszarze i co będzie robić w przyszłości, a następnie nauczyć się tego.

- Druga rzecz to nowa umiejętność współpracy, spotykanie się z ludźmi, z którymi do tej pory nie mieliśmy nic do czynienia i uczenie się od nich. To jest wyskoczenie poza swoją bańkę. Do tej pory wąsko specjalizowaliśmy się, a teraz proponuję każdemu umówić się na kawę z kimś, kto uprawia zawód z obszaru technologii, o którym nigdy w życiu nie słyszeliśmy, aby posłuchać, czym się zajmuje. To nam bardzo otworzy horyzonty - dodaje.

POSŁUCHAJ

08:08

Zawody przyszłości. To już nie tylko informatyk i programista (Jedynka/Cztery pory roku)

Metawersum - świat wirtualny

Jowita Michalska zauważa, że informatyk, programista i logistyk są już zawodami teraźniejszości. W przyszłości pojawią się zawody na styku technologii i projektowania związane z metawersum, czyli światem wirtualnym. Jest to perspektywa najbliższych 8-10 lat, kiedy będziemy tego doświadczać.

- To wszystko natomiast rozwinie się w ciągu 12-15 lat. Jak myślimy dziś o naszych dzieciach, to wiele z nich będzie pracowało w metawersum, czyli w świecie rzeczywistości wykreowanej sztucznie. To będzie taki wieloświat i trzeba będzie go zaprojektować - twierdzi.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Joanna Racewicz 

Gość: Jowita Michalska (szefowa Digital University)

Data emisji: 14.02.2022 

Godzina emisji: 9.36

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.