Pradzieje wracają na Wawel - niezwykła wystawa

Data publikacji: 11.03.2022 19:30
Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 16:04
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ekspozycja "Pradzieje Wawelu"
Ekspozycja "Pradzieje Wawelu", Autor - wawel.krakow.pl/materialy-prasowe
Najstarsze wawelskie zabytki archeologiczne powracają na wystawę po przeszło 60 latach. Odnalezione na wawelskim wzgórzu eksponaty można oglądać na nowej ekspozycji "Pradzieje Wawelu". Wydarzenie, pod patronatem Polskiego Radia, jest uzupełnieniem wystawy "Wawel Zaginiony". 

Pierwsze znaleziska w XIX wieku

Historia prac wykopaliskowych na Wawelu, z zamiarem pozyskania zabytków, sięga początku XIX wieku. Od 1906 roku na wzgórzu prowadzono regularne badania archeologiczno-architektoniczne. Dokonano wówczas pierwszych odkryć zabytków datowanych na okres pradziejowy.

Rewolucja w tym zakresie nastąpiła jednak dopiero po II wojnie światowej, a prowadzone w latach 1948-1952 badania nad początkami państwa polskiego (tzw. badania milenijne) przyniosły sensacyjne odkrycia. Potwierdzono wówczas m.in. obecność osadnictwa na Wawelu przed około stu tysiącami lat, a także odkryto liczne zabytki z późniejszych okresów prehistorycznych.

70 lat przerwy w ekspozycji

Stałą wystawę poświęconą historii wzgórza otwarto w 1953 roku. Temat pradziejów Wawelu przedstawiono wówczas szerokiej publiczności po raz pierwszy. Ekspozycja ta została zamknięta pod koniec lat 50. XX wieku z powodu konieczności remontu budynku, w którym się znajdowała. Od tego czasu wawelskie zabytki prehistoryczne nie powróciły już do przestrzeni wystawienniczej. Aż do dziś.

Na wystawie "Pradzieje Wawelu" można zobaczyć wybór zabytków prehistorycznych odnalezionych w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na terenie wzgórza wawelskiego nieprzerwanie od ponad 70 lat.

O wystawie opowiada Paweł Kajfasz, archeolog, jeden z kuratorów ekspozycji.


POSŁUCHAJ

23:14

Wystawa zabytków na Wawelu i symbol tryzuba (Eureka/Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

Tryzub (trójząb) - to znak wpisany w herb Ukrainy. Na tle tego symbolu transmitowane są wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z atakowanego Kijowa. Jaki jest rodowód tego znaku?

Wokół pochodzenia Tryzuba do dziś toczą się naukowe dyskusje. Nie ma w tej sprawie konsensusu. Wielu badaczy uważa jednak, że znak ten - jeszcze w formie dwuzuba - używany był przez Chazarów, koczowniczy lud, który w pierwszym tysiącleciu naszej ery zamieszkiwał nadczarnomorskie stepy. I to od Chazarów ten symbol przejęli Waregowie - skandynawscy protoplaści dynastii Rurykowiczów, założyciele Rusi Kijowskiej.

Włodzimierz I - najsłynniejszy przedstawiciel tego rodu - wybijał monety już ze znakiem tryzuba. W czasach jego panowania odkryto bardzo wiele artefaktów sygnowanych tym symbolem. Następcy Włodzimierza przejęli ten znak, funkcjonował on w przestrzeni publicznej aż do upadku Rusi Kijowskiej w XIII wieku.

Odrodzenie tryzuba wiązało się z krótkim okresem niezależności Ukrainy w 1918 roku, swoje stałe miejsce znalazł w herbie niepodległej Ukrainy po 1991 roku.

O symbolu tryzuba mówi prof. Władysław Duczko, archeolog z Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Czytaj także:

Tytuł audycji: "Eureka" 

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: Paweł Kajfasz (archeolog, jeden z kuratorów ekspozycji na Wawelu), prof. Władysław Duczko (archeolog z Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku)

Data emisji: 11.03.2022 

Godzina emisji: 19.32

ag


Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.