Pierwsze znaleziska w XIX wieku
Historia prac wykopaliskowych na Wawelu, z zamiarem pozyskania zabytków, sięga początku XIX wieku. Od 1906 roku na wzgórzu prowadzono regularne badania archeologiczno-architektoniczne. Dokonano wówczas pierwszych odkryć zabytków datowanych na okres pradziejowy.
Rewolucja w tym zakresie nastąpiła jednak dopiero po II wojnie światowej, a prowadzone w latach 1948-1952 badania nad początkami państwa polskiego (tzw. badania milenijne) przyniosły sensacyjne odkrycia. Potwierdzono wówczas m.in. obecność osadnictwa na Wawelu przed około stu tysiącami lat, a także odkryto liczne zabytki z późniejszych okresów prehistorycznych.
70 lat przerwy w ekspozycji
Stałą wystawę poświęconą historii wzgórza otwarto w 1953 roku. Temat pradziejów Wawelu przedstawiono wówczas szerokiej publiczności po raz pierwszy. Ekspozycja ta została zamknięta pod koniec lat 50. XX wieku z powodu konieczności remontu budynku, w którym się znajdowała. Od tego czasu wawelskie zabytki prehistoryczne nie powróciły już do przestrzeni wystawienniczej. Aż do dziś.
Na wystawie "Pradzieje Wawelu" można zobaczyć wybór zabytków prehistorycznych odnalezionych w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na terenie wzgórza wawelskiego nieprzerwanie od ponad 70 lat.
O wystawie opowiada Paweł Kajfasz, archeolog, jeden z kuratorów ekspozycji.
Poza tym w audycji:
Tryzub (trójząb) - to znak wpisany w herb Ukrainy. Na tle tego symbolu transmitowane są wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z atakowanego Kijowa. Jaki jest rodowód tego znaku?
Wokół pochodzenia Tryzuba do dziś toczą się naukowe dyskusje. Nie ma w tej sprawie konsensusu. Wielu badaczy uważa jednak, że znak ten - jeszcze w formie dwuzuba - używany był przez Chazarów, koczowniczy lud, który w pierwszym tysiącleciu naszej ery zamieszkiwał nadczarnomorskie stepy. I to od Chazarów ten symbol przejęli Waregowie - skandynawscy protoplaści dynastii Rurykowiczów, założyciele Rusi Kijowskiej.
Włodzimierz I - najsłynniejszy przedstawiciel tego rodu - wybijał monety już ze znakiem tryzuba. W czasach jego panowania odkryto bardzo wiele artefaktów sygnowanych tym symbolem. Następcy Włodzimierza przejęli ten znak, funkcjonował on w przestrzeni publicznej aż do upadku Rusi Kijowskiej w XIII wieku.
Odrodzenie tryzuba wiązało się z krótkim okresem niezależności Ukrainy w 1918 roku, swoje stałe miejsce znalazł w herbie niepodległej Ukrainy po 1991 roku.
O symbolu tryzuba mówi prof. Władysław Duczko, archeolog z Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.
Czytaj także:
Tytuł audycji: "Eureka"
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: Paweł Kajfasz (archeolog, jeden z kuratorów ekspozycji na Wawelu), prof. Władysław Duczko (archeolog z Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku)
Data emisji: 11.03.2022
Godzina emisji: 19.32
ag
Pradzieje wracają na Wawel - niezwykła wystawa - Jedynka - polskieradio.pl