W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpił ogromny postęp w zakresie technologii, metod i narzędzi stosowanych w medycynie, a także wykorzystania sztucznej inteligencji podczas wykonywania zabiegów, jak i diagnostyki. - Obecnie nauka postępuje bardzo szybko i w medycynie widać ten postęp wyjątkowo wyraźnie (…). Na przykład dzisiaj dostarczane są przez tomografy obrazy, które pozwalają dokładnie uwidocznić tkanki ludzkie - wyjaśnia prof. Marcin Jóźwik.
- W chirurgii posługujemy się różnymi nowoczesnymi urządzeniami, takimi jak urządzenia wykorzystujące diatermię (…). One pozwalają na zamykanie dużych naczyń, natomiast specjalne użycie prądu powoduje, że niektóre zabiegi są wykonalne, w przeciwieństwie do tego, co działo się jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu - dodaje gość Programu 1.
Laparoskopia
Prof. Marcin Jóźwik jest cenionym fachowcem w wykorzystaniu laparoskopii i toru laparoskopowego. Co daje ta metoda, która jest już stosowana w wielu dziedzinach medycyny?
- Pacjenci bardzo lubią metody minimalnie inwazyjne. Nie tylko dlatego, że zostawiają po sobie niewielkie ślady, a czasami wręcz żadnych blizn, ale przede wszystkim z tego powodu, że są to operacje, które umożliwiają pacjentowi szybki powrót do zdrowia i szybką rekonwalescencję, pozostawiając po sobie mało powikłań czy konsekwencji - tłumaczy prof. Marcin Jóźwik.
Laparoskopia polega na wziernikowaniu i wykonywaniu operacji wewnątrz jamy brzusznej. - Dzięki temu, że wiąże się z minimalnym urazem tkanek, zyskuje na popularności. Na pewno jest to specyficzna metoda operatywy, ponieważ jest bardzo wymagająca dla operatora. Z jednej strony trzeba mieć zdolność trójwymiarowego wyobrażania sobie, gdzie znajdują się instrumenty, a z drugiej strony sprawność manualną i też może zdrowie oraz kondycję fizyczną - twierdzi.
Tor wizyjny pokazuje więcej
Podczas operacji do jamy brzusznej wpuszczane są różne elementy, takie jak kamera i narzędzia chirurgiczne. Obraz widziany w trakcie operacji dzięki torowi wizyjnemu pozwala zobaczyć często więcej niż to, co widzi lekarz podczas operacji otwartej.
- Dzisiejsze urządzenia są bardzo dokładne i obraz uzyskany na monitorze jest znacznym powiększeniem elementów anatomicznych, które widziane są gołym okiem. Myślę, że to sprzyja większej dokładności, a niejednokrotnie w ogóle umożliwia operację. Dodatkowo można posługiwać się - poza wyjątkowo doskonałym sprzętem - pewnymi barwnikami, które poszerzają nasze pole widzenia, uwidaczniając to, czego nie widać gołym okiem - słyszymy.
W audycji również:
W związku z sytuacją społeczno-epidemiczną w naszym kraju naukowcy i lekarze zalecają podanie niektórym grupom pacjentów czwartej dawki przypominającej szczepionki przeciwko COVID-19. Komu należałoby ją podać i jak ona może wpłynąć na odporność przeciwko koronawirusowi? O tym opowie prof. Piotr Trzonkowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Koronawirus (COVID-19) to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2. U większości osób, które chorują, występują objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji. Wśród najczęściej występujących objawów zakażenia są: gorączka, kaszel, zmęczenie, utrata smaku lub węchu. W tym momencie w Polsce stosowanych jest pięć szczepionek przeciwko COVID-19. To preparaty firmy Pfizer, Johnson & Johnson, Moderna, Novavax oraz AstraZeneca.
Czytaj także:
Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" w ramach audycji "Eureka"
Prowadził: Krzysztof Michalski
Goście: prof. Marcin Jóźwik (Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii Polikliniki MSWiA w Olsztynie), prof. Piotr Trzonkowski (Gdański Uniwersytet Medyczny)
Data emisji: 21.03.2022
Godzina emisji: 19.29
DS
Medycyna precyzyjna. "Pacjenci lubią metody minimalnie inwazyjne" - Jedynka - polskieradio.pl