Katastrofa smoleńska na zawsze zmieniła nas wszystkich, nasze pojmowanie historii, polityki, życia jako takiego. Najbardziej jednak, co oczywiste, dotknęła tych, którzy w Smoleńsku stracili bliskich.
Osobisty dramat bliskich ofiar
W dzień 12. rocznicy (10.04) tej ogromnej tragedii gośćmi Programu 1 Polskiego Radia były wyjątkowe kobiety, które zniosły to, co nie do zniesienia. Oprócz Małgorzaty Wassermann - córki byłego ministra i posła PiS Zbigniewa Wassermanna - w rozmowie uczestniczyła m.in. Magdalena Merta, żona śp. Tomasza Merty.
- O tym, co się stało, dowiedziałam się od mojej przyjaciółki i sąsiadki, która zadzwoniła do mnie, gdy akurat byłam z dzieckiem u lekarza. Zapytała, czy chciałabym, żeby do mnie przyszła. W pierwszym momencie nie rozumiałam, o co jej chodzi. Myślałam, że może zapomniała ode mnie parasola, bo widziałyśmy się dzień wcześniej. Dopiero po chwili dotarło do mnie, że musiało się coś stać. Zanim po mnie przyjechała i zawiozła do domu, bo nie odważyłam się wsiąść za kierownicę, już było wiadomo, że katastrofy nie przeżył nikt - wspominała wdowa po byłym ministrze kultury i dziedzictwa narodowego.
Kolejną traumą dla rodzin ofiar była identyfikacja zwłok. - Gdy dotarłam do Moskwy, towarzyszyło mi zmęczenie, byłam już drugą czy trzecią dobę bez snu i jedzenia. To uczucie nierealności, które pojawiło się na samym początku, nie mijało. Zastanawiałam się, kiedy do mnie dotrze ta straszliwa prawda, że to się dzieje naprawdę. Do tej pory mam poczucie więzi z moim mężem, może nie fizycznego, realnego, ale wzajemnego powiązania - wyznała Ewa Kochanowska, żona śp. Janusza Kochanowskiego, byłego rzecznika praw obywatelskich.
Czytaj także:
Dnia 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych. Polska delegacja miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Portal PolskieRadio24.pl przygotował RAPORT SPECJALNY, w którym znalazły się wyjątkowe rozmowy z ekspertami, publicystami i świadkami tamtych dni. Zostały opublikowane także najważniejsze analizy i informacje dotyczące śledztwa smoleńskiego. Całość uzupełnił bogaty zbiór materiałów archiwalnych poświęconych prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i pierwszej damie - Marii Kaczyńskiej.
Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń Polskie Radio wydało również albumy, stanowiące fonograficzny i edytorski wyraz narodowej pamięci. To "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja".
Tytuł audycji: Audycja specjalna
Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Małgorzata Wassermann, Magdalena Merta, Ewa Kochanowska
Data emisji: 10.04.2022
Godzina emisji: 11.12
pg
Wassermann: moją pierwszą myślą na wiadomość o śmierci taty było, że to nieodwracalne - Jedynka - polskieradio.pl