Rząd RP na uchodźstwie i sowiecka "operacja polska 1944-1945"

Data publikacji: 27.04.2022 21:10
Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 07:44
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Spotkanie prezydenta RP Władysława Raczkiewicza z członkami rządu premiera Arciszewskiego i przedstawicielami uchodźstwa polskiego w Londynie
Spotkanie prezydenta RP Władysława Raczkiewicza z członkami rządu premiera Arciszewskiego i przedstawicielami uchodźstwa polskiego w Londynie, Autor - NAC
Przez półtora roku obecności Sowietów w granicach II RP - od 4 stycznia 1944 do 28 czerwca 1945 roku - jedynym legalnym rządem polskim, uznawanym na arenie międzynarodowej (rzecz jasna, z wyjątkiem ZSRS), był rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Był on też członkiem tej samej zwycięskiej koalicji antyniemieckiej. Wszystkie nieuzgodnione z nim działania obejmujące jego agendy rządowe, siły zbrojne i obywateli, które były prowadzone na terenie RP, a posiadały cechy represyjne, należało intepretować jako działania wrogie i noszące w pełni znamiona okupacji.

Sowiecka "operacja polska 1944-1945"

W "Przystanku Historia" porozmawialiśmy o sowieckiej "operacji polskiej 1944-1945", czyli bezprawnym charakterze władzy komunistycznej w Polsce w latach 1944-1945, a także statusie Armii Czerwonej na terenie naszego kraju jako wojsk okupacyjnych.

Sowieckiej okupacji w Polsce towarzyszył szeroki wachlarz represji skierowanych przeciwko Polakom. Jak wskazuje dr Tomasz Łabuszewski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, po tylu latach nadal musimy przekonywać, że mieliśmy do czynienia z okupacją, a nie z wyzwoleniem. - Wszyscy komentatorzy sceny politycznej w Polsce, którym dane było być w kraju, ale również ci, którzy byli na emigracji, nie mieli żadnej wątpliwości co do tego, z czym mamy do czynienia w Polsce w latach 1944-1945 - podkreśla gość Jedynki. - Brak jednolitości oceny pojawił się po roku 1989 i z całą pewnością jest on pokłosiem 45 lat konsekwentnej propagandy komunistycznej, która przedstawiała ową okupację jako wyzwolenie, coś, co powinniśmy świętować - opowiada.  

Po 1989 roku nastała wolność słowa i wolność badań naukowych. - Wielu moich kolegów po fachu zaczęło również przedstawiać ten moment jako okupację, ale nie do końca tożsamą z okupacją, z jaką mieliśmy do czynienia - wyjaśnia dr Tomasz Łabuszewski. 

Czytaj również: 

Spotkania z Historią 

Warszawski Oddział IPN raz w tygodniu, we wtorki o godz. 20.00, na Twitterze @ipn_warszawa organizuje "Spotkania z Historią", w ramach tzw. pokoju pod #MuremZaPolskimMundurem. W czasie spotkania przez pierwszą godzinę historyk prezentuje temat, zaś przez drugą odpowiada na pytania zadawane przez uczestników. W tym czasie na profilu warszawskiego oddziału IPN prezentowane są materiały, informacje i grafiki związane z omawianym tematem. Do tej pory udało się porozmawiać m.in o Korpusie Ochrony Pogranicza, Armii Krajowej, Żołnierzach Wyklętych, powstaniach śląskich. Na 10 maja zaplanowany jest temat poruszany w audycji "Przystanek Historia": sowiecka "operacja polska 1944-1945". 

- Opowiemy o gułagu prowadzonym przez reżim komunistyczny na terenie Polski i o wielowymiarowej obecności Sowietów w Polsce, dzięki czemu komuniści mogli utrzymać się przy władzy przez kolejnych 45 lat - mówi dr Tomasz Łabuszewski. 


POSŁUCHAJ

23:43

Rząd RP na uchodźstwie i sowiecka "operacja polska 1944-1945" (Przystanek historia/Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

- 70 lat temu, 3 maja 1952 roku, Radio Wolna Europa zainaugurowało nadawanie polskich audycji. Rozmawialiśmy z dr. Rafałem Opulskim z OBBH IPN Kraków;

- książka: "Polska jesień, rosyjska zima. Spotkanie Juliena Bryana z misją UNRRA w Europie Środkowo-Wschodniej 1946-1947 - fotografie i zapiski". Ekspert: Jacek Sawicki;

- wybrane wydarzenia organizowane przez IPN oraz ciekawe artykuły na stronie przystanekhistoria.pl.

Audycja powstaje we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i portalem IPN Przystanek Historia.


Zobacz także:

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Tomasz Łabuszewski (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Warszawie), dr Rafał Opulski (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Krakowie)

Data emisji: 27.04.2022 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.