Fundamenty zdrowia psychicznego
Zdrowie psychiczne należy rozumieć szerzej niż wyłącznie jako brak chorób czy objawów psychopatologicznych. - Ogólnie zdrowie nie istnieje bez zdrowia psychicznego. To jest nasz dobrostan, w którym funkcjonujemy sprawnie i dobrze na różnych obszarach - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia psycholog Sylwia Rozbicka z Centrum Zdrowia Psychicznego. - Mamy wtedy pozytywne myśli i aktywność do działania i w takim kontekście możemy myśleć o zdrowiu - dodaje.
Na szczęście w życiu człowieka składa się wiele elementów, nie tylko psychika, ale również stan fizyczny. Należy zadbać o regularne posiłki oraz wypoczynek. - To, w jaki sposób funkcjonujemy jako ludzie dorośli, kształtuje się w pierwszych latach naszego życia. Nie każdy ma sprzyjające warunki do tego, żeby rozwijać się w korzystnym środowisku, natomiast to, co jest niezwykle ważne, to zadbanie o podstawowe rzeczy biologiczne, m.in. wysypianie się, posiłek - tłumaczy psycholog. - Istotne jest także grono znajomych, z którymi możemy porozmawiać i na których możemy liczyć, więc zadbanie o zaplecze społeczne - przyznaje gość Jedynki.
Depresja, czyli ból istnienia
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w 2020 roku depresja była drugą pod względem liczby cierpiących na nią osób chorobą na świecie, a do 2030 roku - będzie pierwszą. Według danych Ministerstwa Zdrowia na depresję w Polsce w 2020 r. chorowało 4 mln osób. - Depresję możemy nazwać bólem istnienia, samotnością i bezradnością, ale także jest objawem intensywnego życia lub przeżywania długotrwałego smutku. Z medycznego punktu widzenia z depresją mamy do czynienia wtedy, kiedy negatywne myśli trwają przez dłuższy czas - wyjaśnia gość Jedynki.
Jak podkreśla Sylwia Rozbicka, powinniśmy być obserwatorami samych siebie. - Ludzie latami przeżywają ogromne trudności, borykają się z depresją i ważne jest, żeby u siebie zauważyć, że coś jest nie tak, np. gdy nagle wypadamy z roli pracownika, matki, ojca, a dotychczas funkcjonowaliśmy na dobrym poziomie. To jest sygnał dla nas, dla otoczenia. Trzeba mieć przede wszystkim kontakt ze sobą - słyszymy w audycji.
Próby samobójcze wśród młodych ludzi
Co roku ponad 700 tysięcy osób w grupie wiekowej 15-29 lat popełnia samobójstwa lub ma za sobą próby samobójcze. Jest to czwarta najczęstsza przyczyna śmierci wśród młodych osób. - Próba samobójcza jest wynikiem ogromnej samotności i bezradności. Jak dorosły człowiek czy dziecko ma myśli samobójcze i dokonuje próby, to oznacza, że ma trudności z poradzeniem sobie z zastaną rzeczywistością i nie wie, jak podołać obowiązkom i wyjść z trudnej sytuacji - zaznacza psycholog. - Niestety coraz częściej młodzi ludzie nie proszą o pomoc rodziców, pedagogów w szkole, nauczycieli i tutaj nasuwa się pytanie, dlaczego tak się dzieje - dodaje.
Czytaj również:
Większa świadomość na temat zdrowia psychicznego
Pandemia koronawirusa sprawiła, że coraz częściej mówi się o zdrowiu psychicznym jako ważnym obszarze życia każdego człowieka. - Między innymi pracodawcy zaczęli się interesować zdrowiem psychicznym swoich pracowników i dbają o wdrażanie programów profilaktycznych i tworzenie różnych interwencji kryzysowych czy też szerszego wsparcia w kontekście psychologii - mówi rozmówczyni Artura Wolskiego.
Zobacz też:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Gość: Sylwia Rozbicka (Centrum Zdrowia Psychicznego)
Data emisji: 19.05.2022 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
"Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego". W jaki sposób można zapobiec młodzieńczej depresji? - Jedynka - polskieradio.pl