Krucjaty do ziemi świętej
Zakony rycerskie powstawały na terenie całej chrześcijańskiej Europy, przede wszystkim na fali krucjat do ziemi świętej. Wtedy powstał zakon Joannitów, Templariuszy, a ok. 100 lat później również zakon Krzyżacki. Zakonnicy zajmowali się transportem pielgrzymów, oraz leczeniem i opieka nad nimi.
- W środkowym średniowieczu mamy do czynienia z wyprawami krzyżowymi. Jest to wydarzenie epokowe, ponieważ Europa zwraca swoje zainteresowanie militarne w kierunku Ziemi Świętej, w kierunku grobu Jezusa Chrystusa - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Piotr Solecki, historyk. - Przedsięwzięcie, które zostało zaplanowane przez papieża Urbana II w 1095 roku na Synodzie w Clermont wymagało ogromnych nakładów pieniężnych i nakładów ludzkich - opowiada.
- Już na samym początku okazało się, że brakuje instytucji, która by ochraniała pielgrzymów po drodze do Ziemi Świętej, a jednocześnie zabezpieczała ten obszar przed inwazją, przed najazdami Muzułmanów, więc pomiędzy pierwszą zwycięską krucjatą a drugą, która dopiero wyruszy ratować Ziemię Świętą, powstają dwa zakony - Joannici i Templariusze - kontynuuje gość Jedynki.
Zobacz też:
Dlaczego muzułmanie bali się rycerskich zakonów?
Wojownicy znakomicie wyszkoleni i oddani Bogu z krzyżami na płaszczach wpływali nie tylko na losy Europy od XI wieku. Od Ziemi Świętej, aż po wybrzeża także Bałtyku stanowili zbrojne ramię papiestwa i zbrojne ramię chrześcijańskiej Europy. - Wojownicy Chrystusa słynęli z wielkiej odwagi, poświęcenia własnego życia i świetnego wyszkolenia. Mimo, że byli to wojownicy oparci na zakonie Cystersów, to były tutaj bardzo ważne zmiany w tych regułach zakonnych, ponieważ oni nie musieli się w nocy modlić, tylko mieli wypoczywać, by następnie w ciągu dnia móc strzec szlaków i skutecznie walczyć z Muzułmanami - wyjaśnia.
Przywileje dla rycerzy
Z upływem lat rola zakonów rycerskich wzrastała. Po pierwszej krucjacie różne przywileje były nadawane przez papieży. - Za przykład mogą posłużyć Templariusze, gdyż jest to ogromny skok. Ich rola nie tylko wzrasta, ale wzrasta również ich bogactwo - podkreśla rozmówca Doroty Truszczak. - Są zwolnieni z opłat, wyłączeni z jurysdykcji świeckiej, podlegają tylko papieżowi. (...) W XII wieku Templariusze osiągają bardzo wysoki poziom bogactwa - dodaje.
W 1312 roku papież Klemens V wydał na soborze w Vienne bullę kasującą zakon templariuszy. Pięć lat wcześniej wielu z nich zostało aresztowanych z rozkazu króla Filipa IV Pięknego. Dzisiaj jest to najsłynniejszy zakon w kulturze masowej.
Ślady ich wpływów z łatwością można dostrzec współcześnie wystarczy odwiedzić zamki krzyżackie w Polsce, zamki w Ziemi Świętej czy stolicę Malty Vallettę, którą niedawno odwiedził papież Franciszek, Vallettę nazwaną na cześć 49 mistrza zakonu Joannitów nazwaną na cześć mistrza zakonu Joannitów.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
Dlaczego 2022 Rokiem Mikołaja Kopernika w Grudziądzu?
O zasługach wybitnego astronoma nie tylko w dziedzinie astronomii i ekonomii opowiedział Sebastian Soberski - kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Dorota Truszczak
Goście: Piotr Solecki (historyk), Sebastian Soberski (kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu)
Data emisji: 14.06.2022 r.
Godzina emisji: 19.30
ans
Dlaczego zakony rycerskie stały się symbolem epoki średniowiecznej? - Jedynka - polskieradio.pl