Kościół przeżywa dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Ulicami polskich miast i wiosek przejdą procesje eucharystyczne, które są wyrazem szacunku, miłości i wiary w realną obecność Jezusa w Eucharystii.
Boże Ciało i publiczne wyznawanie wiary
- Publicznemu wyznaniu wiary musi towarzyszyć to wewnętrzne przywiązanie do Jezusa. Tylko takie świadczenie ma sens, które jest wyrazem tego, w co wierzymy i czym żyjemy. Są wierzący niepraktykujący i niepraktykujący wierzący, a chodzi o to, żebyśmy byli wierzący i praktykujący - mówił w programie "W samo południe" ks. Andrzej Majewski, szef Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.
Przypomniał przy tym słowa św. Franciszka z Asyżu "głoście Chrystusa, a jak trzeba to nawet słowem".
- Czyli najpierw musimy głosić Go naszymi czynami, naszym postępowaniem - zaznaczył ks. Majewski.
Dla kogo jest Boże Ciało?
W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.
- Jesteśmy ludźmi wierzącymi, ale te momenty zwątpienia nas nie opuszczają. Z tego względu Boże Ciało jest dla wszystkich. Dla tych wątpiących i dla przekonanych, którzy będą mieli momenty, w których będzie im trudniej. Dla nich z kolei takie święto może być przypomnieniem tego, w co wierzą, czy też umocnieniem w wierze.
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
Audycja: W samo południe
Rozmawiała: Magdalena Ogórek
Gość: ks. Andrzej Majewski (szef Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia)
Data emisji: 16.06.2022
Godzina emisji: 12.30
Jedynka/IAR/ASP
Ks. Majewski: aby publicznie wyznawać wiarę, musimy być wewnętrznie przywiązani do Jezusa - Jedynka - polskieradio.pl