Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami i burzami. Miejscami temperatura ma wzrosnąć do 34 stopni.
Jak sobie radzić z upałami?
Sposobów na gorącą aurę jest sporo. Można po prostu przez kilka dni nie wychodzić z domu, jednak dotyczy to tylko tych osób, które mogą sobie na to pozwolić - mają pracę zdalną albo nie pracują. Dobrze sprawdza się też klimatyzacja, pod warunkiem, że możemy przebywać w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowana. Z pewnością pomoże zasłonięcie okna roletami czy włączenie wentylatora. Wiele osób ratuje się przed upałem, spożywając lody lub pijąc wodę. Ulgę może przynieść też zanurzenie się w basenie - ale to dotyczy już tylko tych osób, które np. mają akurat urlop.
W Warszawie MPWiK uruchomiło osiem kurtyn wodnych, w których mieszkańcy i turyści mogą się schłodzić w upalny dzień. Oprócz tego urzędy dzielnic rozstawiają bramki rozpylające wodną mgiełkę. Kurtyna, rozpryskująca wodę na wysokość 2 m, stoi m.in. na placu Zamkowym, gdzie nie brakuje chętnych do krótkiej kąpieli.
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w upalny dzień?
Wiele osób w czasie tak dużych upałów ma trudności z oddychaniem, odczuwa osłabienie. Powinniśmy wtedy szczególnie zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo - przypominają lekarze. Najważniejsze przy takich temperaturach jest odpowiednie nawadnianie organizmu - mówi lekarz z Olsztyna Tomasz Kardacz. - Możemy sobie także bardzo zaszkodzić klimatyzacją. Zbyt duże różnice temperatur mogą być powodem wielu problemów ze zdrowiem - dodaje Tomasz Kardacz. Różnica temperatur, gdy wysiadamy z klimatyzowanego auta, nie powinna być większa niż kilka stopni. Lekarz przypomina też o zabezpieczeniu skóry - przy takich upałach filtr też powinien być odpowiednio wysoki.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Materiał: Izabela Kostyszyn
Data emisji: 28.06.2022
Godzina emisji: 6.23
PAP/IAR/djr
Dbajmy o swoje zdrowie i bezpieczeństwo w czasie upałów - Jedynka - polskieradio.pl