Prof. Joanna Bocheńska, specjalistka w zakresie tematyki kurdyjskiej
W tegorocznej, 8. edycji konkursu członkowie kapituły wyłonili trójkę laureatów. Nagrodę główną, która przyznawana jest osobom posiadającym polskie obywatelstwo, otrzymała m.in. dr hab. Joanna Bocheńska, specjalistka w zakresie tematyki kurdyjskiej, pracownik Instytutu Orientalistyki UJ, o której Kurdowie mówią "Mamoste", co oznacza mistrza i nauczyciela. - Na pewno jestem darzona zaufaniem. Wydaje mi się, że ogromną radość sprawia im to, że ktoś mówi w ich języku, ktoś się interesuje, ich kulturą - mówi prof. Bocheńska. - Staram się umożliwiać ludziom oraz studentom przyjazd tutaj, jeżeli są jakiekolwiek możliwości projektowe, np. program Erasmus - dodaje.
Prof. Justyna Bocheńska jest absolwentką rusycystyki na UJ i jak sama mówi, z Kurdami po raz pierwszy zetknęła się w Moskwie. - To było moje pierwsze spotkanie. Ja jestem w połowie Tatarką i podróż do Rosji, na wschód, była związana z odkrywaniem tych swoich korzeni, a przypadkowo odkryłam też Kurdów, którzy okazali mi największą otwartość, radość ze spotkania - wspomina.
Rozmówczyni Katarzyny Kobyleckiej tłumaczy również literaturę kurdyjską na język polski. - Bycie tłumaczem ich języka, jednocześnie nie będąc Kurdem, jest rzadko spotykane - wyjaśnia.
Prof. Janusz Pawęska - wirusolog, organizator wypraw badawczych do Afryki
Drugim laureatem wyróżnionym za wybitne osiągnięcia jest prof. Janusz Pawęska, który od lat mieszka w RPA. - Zawsze fascynowała mnie Afryka i egzotyka. Po ukończeniu doktoratu z wirusologii pojechałem tam na rok, tylko na wakacje - przyznaje. - W tym czasie złożyłem podanie do dwóch innych instytutów - jeden z nich potrzebował wirusologa i podpisałem kontrakt na 3 lata. Tak się złożyło, że z 3 lat zrobiło się 30 - kontynuuje.
Prof. Jan Charles Żarnecki - brytyjski astronom
Nagroda główna przyznawana cudzoziemcom została wręczona brytyjskiemu astronomowi prof. Janowi Charlesowi Żarneckiemu, który był jednym z sześciu naukowców odpowiedzialnych za prowadzenie misji bezzałogowej "Huygens Surface Science Probe" na Tytana, czyli księżyc krążący wokół Saturna. W trakcie przygotowań do niej prof. Żarnecki współpracował z badaczami z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Jak mówił laureat podczas oficjalnego wystąpienia, "bycie nagrodzonym przez kraj mojego ojca wiele dla mnie znaczy. W mojej karierze zawodowej miałem niezwykłe szczęście odwiedzić Marsa, Saturna i jego księżyc Tytan czy kometę Halleya. (...) W większości były to misje zakończone sukcesem, dostarczały danych pozwalających lepiej zrozumieć, jak funkcjonuje Układ Słoneczny".
Ponadto w audycji:
- Średniowieczna Wiślica zaprasza
Po 4 latach modernizacji zostało ponownie otwarte Muzeum Archeologiczne w Wiślicy. Zabytki wiślickie można zwiedzać, korzystając z trasy podziemnej. Powstała też nowa wystawa, na którą składają się do tej pory nieeksponowane obiekty oraz interaktywne widowisko prezentujące relikty najstarszej romańskiej architektury na tle najdawniejszych dziejów Wiślicy.
Rezultatem przebudowy jest teraz ścieżka turystyczna, która łączy dotychczas odrębne elementy ekspozycji muzealnej – pawilon archeologiczny utworzony nad reliktami kościółka z XI w. oraz rezerwat archeologiczny w podziemiach bazyliki mniejszej. W nowo otwartym Muzeum wyodrębniono miejsce dla zabytków specjalnie sprowadzonych do Wiślicy, a także wydobytych podczas prac archeologicznych prowadzonych w ramach modernizacji obiektu.
Gościem audycji był prof. Robert Kotowski - dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, którego oddziałem jest M. Archeologiczne w Wiślicy.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Kobylecka
Goście: Prof. Joanna Bocheńska (specjalistka w zakresie tematyki kurdyjskiej, UJ), prof. Janusz Pawęska (wirusolog, organizator wypraw badawczych do Afryki), prof. Jan Charles Żarnecki (brytyjski astronom), prof. Robert Kotowski (dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, którego oddziałem jest M. Archeologiczne w Wiślicy)
Data emisji: 1.07.2022 r.
Godzina emisji: 19.30
ans