Filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii. Przegląd "Pod wspólnym niebem"

Data publikacji: 07.07.2022 13:00
Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 12:40
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Podczas przeglądu filmowy "Pod wspólnym niebem" zobaczymy filmy twórców z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii
Podczas przeglądu filmowy "Pod wspólnym niebem" zobaczymy filmy twórców z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii , Autor - Shutterstock/nampix
Pokazem "Atlantydy" (ukraiński kandydat do Oscara) w reż. Walentyna Wasjanowicza Centrum Myśli Jana Pawła II zainauguruje 13 lipca o godz. 20.15 przegląd filmowy "Pod wspólnym niebem". Co tydzień, aż do 7 września, prezentowany będzie kolejny tytuł. 
  • Filmy w ramach przeglądu "Pod wspólnym niebem" będzie można oglądać w każdą środę lata na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ul. Foksal 11 w Warszawie.
  • Zaprezentowane zostaną produkcje filmowe Białorusinów, Hindusów, Ukraińców i Gruzinów - czterech największych grup etnicznych w stolicy Polski.
  • Wydarzeniu towarzyszy cykl podcastów. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. 

W każdą środę lata na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ul. Foksal 11 widzowie będą mogli oglądać filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii - krajów, z których przybysze stanowią coraz liczniejszą grupę mieszkańców stolicy Polski. - W Warszawie brakuje inicjatywy filmowej, która mogłaby zaoferować kino wysokiej jakości wszystkim mieszkającym tu przybyszom - mówi Mateusz Toma, pomysłodawca i koordynator przeglądu. - Chodzi nam o cztery największe grupy etniczne: Białorusinów, Hindusów, Ukraińców i Gruzinów. Uznaliśmy, że medium filmowe jest najbardziej uniwersalnym językiem opowiadania o sobie i nawiązywania kontaktu, także międzykulturowego - dodaje rozmówca radiowej Jedynki.

Ukrainka w nowej społeczno-kulturowej rzeczywistości

Twórcami filmów są przedstawiciele wyżej wymienionych nacji, z wyjątkiem obrazu "Olga". - To jest produkcja szwajcarska, prezentuje ona historię młodej Ukrainki, emigrantki, która próbuje odnaleźć się w nowej społeczno-kulturowej rzeczywistości w Szwajcarii w okresie, gdy zaczyna się rewolucja Euromajdanu, czyli w 2014 r. - dodaje rozmówca radiowej Jedynki. 

Na każde spotkanie w ramach przeglądu złożą się wprowadzenie eksperta i zaproszonych gości o godz. 20.15, seans filmowy o godz. 21.00 oraz dyskusja. W repertuarze aż dziewięć nowych produkcji (2017-2021), w tym wiele tytułów nagradzanych na świecie i nieznanych dotąd polskiej publiczności, jak np. "The Great Indian Kitchen" w reż. Jeo Baby.

Kino z Indii, Gruzji, Białorusi…

20 lipca widzowie przeglądu przeniosą się do Kalkuty, miasto przedstawione zostanie w filmie "Pewnego razu w Kalkucie". Film ukazuje rzeczywistość wielkiej metropolii ze wszystkimi jej tajemnicami i problemami. - Jest to coś na kształt onirycznego poematu, symfonii miasta. Główna bohaterka jest przewodniczką po tej rzeczywistości - precyzuje Mateusz Toma. 

Kino gruzińskie reprezentuje produkcja "Co widzimy, patrząc w niebo", historia miłości dwójki ludzi, którym nie sprzyja rzeczywistość. - Cały ten film jest historią niemożności kolejnego spotkania - mówi rozmówca radiowej Jedynki. Białoruś reprezentują filmy "Czysta sztuka" (3 sierpnia) i "Kryształ" (31 sierpnia). Przegląd zakończy prezentacja etiud i krótkich metraży, zrealizowanych przez studentów i absolwentów polskich szkół filmowych i kursów Wajda School.

Wydarzeniu towarzyszy cykl podcastów podejmujący m.in. tematykę edukacji międzykulturowej, duchowych korzeni wielokulturowości i wrażliwości na Innego. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. 

POSŁUCHAJ

09:51

Mateusz Toma o przeglądzie filmowym "Pod wspólnym niebem" (Kulturalna Jedynka)

 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Anna Stempniak

Data emisji: 7.07.2022 r. 

Godzina emisji: 23.41

djr

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.