Klucze, zamki, kłódki, skrzynie. Wystawa "Żelazny świat" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Data publikacji: 11.07.2022 17:02
Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 17:02
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wystawa czasowa ""Żelazny świat" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Wystawa czasowa ""Żelazny świat" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Autor - East News/Polska Press Paweł Relikowski
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu można oglądać wystawę "Żelazny świat", która przedstawia zdumiewające i zachwycające przedmioty wykonane z żelaza na przestrzeni wieków przez artystów rzemiosła, dawnych ślusarzy śląskich i nie tylko. Jakie przedmioty znajdziemy na ekspozycji?

Zamki, klucze, kłódki

Późnogotyckie klucze z kościoła św. Elżbiety, klucz do zamka epoki wikingów czy klamka z warsztatu Jarosłava Vonki - te i wiele innych przedmiotów można znaleźć na czasowej ekspozycji w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Łącznie można zobaczyć ok. 450 eksponatów. - Najstarsze zamki się nie zachowały, mamy klucz z epoki wikingów z Gotlandii, to jest najstarszy obiekt na wystawie - mówi Tadeusz Fercowicz, kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu, kurator wystawy "Żelazny świat". - Kolejno mamy klucze z wykopalisk z terenu Śląska, datowane na ok. X-XII wiek. Epoka zamków zaczyna się od XV wieku i są to najstarsze zamki, które pokazujemy - dodaje. 

Prezentowane są także okucia takie jak kołatki, zawiasy oraz skrzynie powstałe od IX do XX w. Po raz pierwszy zwiedzający zobaczą niezwykłe żelazne skarbce, a wśród nich będącą dużą rzadkością żelazną beczkę na żołd z XVII w. Klamrą spinającą wystawę będą okucia: szyldy kluczowe, klamki z 2 poł. XIX w. i 1 poł. XX w., pochodzące z wrocławskich kamienic.

Modele zamków najstarszych 

Wstępem do wystawy jest prezentacja modeli zamków najstarszych. - Zaczyna się od zamka egipskiego, który był stosowany w starożytnym Egipcie około 3 tys. lat temu, kolejno można zobaczyć zamek grecki z ok. 800 r. p.n.e i zamek rzymski z czasów Pompei, mniej więcej datowany na I w. n.e - wylicza kurator wystawy. - Zamki służyły zabezpieczeniu mienia, dawniej świątyń, np. świątynie egipskie czy greckie były skarbcami, a taki powszechny zamek domowy miał swoje zastosowanie w starożytnym Rzymie - opowiada Tadeusz Fercowicz. 

Jak dodaje kustosz, Rzymianom prawdopodobnie zawdzięczamy kurtkę. - Na wystawie są bardzo piękne kurtki, służyły one w tamtych czasach głównie do łańcuchów pętania niewolników - mówi. - Zebraliśmy także całą kolekcję okuć, klamek, m.in. mamy bogato zdobione, piękne klamki pałacowe i to jest coś wspaniałego - słyszymy. 


POSŁUCHAJ

02:31

Wystawa "Żelazny świat" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (Ekspres Jedynki)

 

Wystawa "Żelazny świat" jest dostępna dla zwiedzających do 23 października 2022 roku. 

Zobacz też:

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Data emisji: 11.07.2022 r. 

Godzina emisji: 15.37

ans 

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.