Zabytki trafiają do skupu złomu najczęściej wskutek niewiedzy ludzi, którzy sprzedają je jako złom, nie mając świadomości, z czym naprawdę mają do czynienia. Wspomniane toporki i grot przywiezione zostały do skupu przez dwóch braci. Wśród przywiezionych przez nich żelaznych przedmiotów znalazł się m.in. sporej wielkości garnek z siekierami, a w nim również wspomniane cenne toporki i grot.
Powstały prawdopodobnie w średniowieczu
Wedle wstępnych ustaleń przedmioty pochodzą ze średniowiecza. Trafią do muzeum, gdzie zostaną przebadane, by można było precyzyjnie określić ich wiek. Konserwatorzy zabytków apelują, by nie wyrzucać wszystkiego, co pozostało nam przy przeprowadzce lub co otrzymaliśmy spadku, tylko zgłosić się do urzędu konserwatorskiego.
- Od pewnego czasu prowadzimy specjalną akcję w mediach społecznościowych - mówi Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków. - Zamieszczamy posty, pokazując przedmioty, które zostały odnalezione pod poziomem gruntu przez poszukiwaczy. Są to różne przedmioty, np. ostatnio na brzegu Wisły w okolicy Stężycy został znaleziony fragment topora z poroża jeleniowatych - dodaje rozmówca radiowej Jedynki.
Zainteresowanie różnego rodzaju znaleziskami z dawnych czasów jest mimo wszystko stosunkowo spore. Kolekcjonerzy poszukują przedmiotów w punktach skupu oraz na giełdach, gromadzą je, odnawiają. Kolekcjonują np. siekiery, miecze czy artefakty z I i II wojny światowej, takie jak łuski, amunicja, hełmy, bagnety czy elementy pojazdów pancernych.
Czytaj także:
Audycja: Ekspres Jedynki
Prowadziła: Karolina Rożej
Data emisji: 11.07.2022 r.
Godzina emisji: 15.47
djr
Bezcenne zabytki ze skupu złomu - Jedynka - polskieradio.pl