Wysokie temperatury a zwierzęta. Jak zadbać o domowego pupila?

Data publikacji: 20.07.2022 12:51
Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 17:50
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne, Autor - Shutterstock.com
W Polsce nadeszła fala upałów. Temperatura powietrza w niektórych regionach kraju może wynieść nawet 40 stopni Celsjusza. W tym czasie szczególną troską należy objąć zwierzęta domowe. - Musimy sobie uświadomić, że piękna, słoneczna i upalna pogoda dla psa lub kota jest udręką - mówi Michalina Zawiślańska pracownik Schroniska dla Zwierząt w Słupsku. 
  • Opiekując się czworonogiem musimy mieć na uwadze jego dobro i zadbać o jego potrzeby w czasie upałów. 
  • Starajmy się spacerować z psem w godzinach porannych i wieczornych, kiedy temperatura powietrza jest niższa. 
  • Nie tylko domowym, ale także wolno żyjącym zwierzętom zapewniajmy dostęp do wody. 

- Psy są niedostosowane i nie mają takich umiejętności, żeby radzić sobie w takich warunkach - podkreśla Marta Śmietanka, kierownik Schroniska dla Zwierząt w Słupsku. - Pomijam zrzucany podszerstek, jednak nadal to nie jest wystarczające, by psy mogły z nami spacerować w 30-stopniowych upałach. Pamiętajmy, że psy nie noszą butów, więc możemy to porównać do sytuacji, w której my byśmy chodzili boso po rozgrzanym asfalcie lub piasku - dodaje. 

Zwierzę w rozgrzanym samochodzie 

Wnętrze pojazdu nagrzewa się w szybkim tempie, staje się swego rodzaju szklarnią, a temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Zostawienie pupila w rozgrzanym aucie stanowi zagrożenie dla jego zdrowia i życia. - Temperatura w samochodzie jest kilkadziesiąt razy wyższa i to jest tzw. metalowa puszka, która się nagrzewa. Pozostawienie psa w samochodzie grozi nawet jego śmiercią - mówi ekspert. 

Jak zadbać o zwierzę latem? - Nie spacerujmy w upały, zapewniajmy im krótkie wyjścia, w celu zapewnienia potrzeb fizjologicznych, wybierajmy godziny poranne i wieczorne, kiedy temperatura powietrza jest niższa i wtedy pies może pospacerować - radzi Michalina Zawiślańska. 

POSŁUCHAJ

02:34

Jak zadbać o zwierzę, gdy temperatury na zewnątrz sięgają ponad 30 stopni? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Termoregulacja u psa za pomocą sierści 

Sierść zabezpiecza przed przegrzaniem, ograniczając docieranie ciepła do psiego ciała. Dodatkowo w momencie, gdy robi się za gorąco, naczynia krwionośne w uszach i na pysku powiększają się, dzięki czemu krew szybciej się schładza.

Ekspert podkreśla, żeby nie strzyc psa na grzbiecie. - W internecie jesteśmy w stanie znaleźć rzetelne grafiki pokazujące jak działa termoregulacja u psa za pomocą sierści. Zgolenie grzbietu jeszcze bardziej naraża zwierzę na udar cieplny - mówi. - Pamiętajmy również o dostępie do wody na każdym spacerze, jeżeli chodzi o pory letnie - słyszmy w audycji. 


. .

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Data emisji: 20.07.2022 r. 

Godzina emisji: 7.41

ans 


Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.