Cricoteka. Kostiumy stworzone przez Kantora na wyjątkowej wystawie w Krakowie

Data publikacji: 11.08.2022 12:54
Ostatnia aktualizacja: 28.08.2022 17:00
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie , Autor - Shutterstock/Konrad Krajewski
Cricoteka została założona w Krakowie w 1980 roku z inicjatywy Tadeusza Kantora jako żywe archiwum Teatru Cricot 2. Do lutego 2023 można tu oglądać ekspozycję "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora". 
  • Cricoteka od 2014 roku kojarzona jest z podgórskim budynkiem ambalażem.
  • Tadeusz Kantor łączył w swojej twórczości sztukę plastyczną i teatr. Kojarzony jest przede wszystkim z teatrem Cricot 2, nawiązującym nazwą do przedwojennego teatru Cricot, który założony został przez m.in. Józefa Jaremę i Marię Jaremę.
  • Do lutego 2023 trwa w Cricotece ekspozycja "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora". 

Cricoteka to niezwykle ważne miejsce na mapie Krakowa, ale także na mapie Polski i świata. - Trudno się z tym nie zgodzić - mówi Natalia Zarzecka, dyrektor Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie - Chociaż przez ponad 40 lat, odkąd istnieje, kojarzyć się może z różnymi miejscami, w których do tej pory była, ale od 2014 roku kojarzona jest przede wszystkim z budynkiem w Podgórzu, z niezwykłym ambalażem, który pokazuje, jak piękny kiedyś był zabytek najstarszej w Krakowie elektrowni - zaznacza rozmówczyni Anny Stempniak.

[Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora online; źródło: YouTube; kanał: Cricoteka]

Twórca totalny

Tadeusz Kantor, jeden z najsłynniejszych Polaków XX wieku, był artystą plastykiem i artystą teatralnym. Można powiedzieć, że był twórcą totalnym. Jak sam mówił, drażniły go granice pomiędzy sztukami. - Tak, z dzisiejszej perspektywy możemy śmiało powiedzieć, że to, co wyróżnia twórczość Tadeusza Kantora, to właśnie staranie o zacieranie granic pomiędzy dyscyplinami sztuk - mówi dyrektor Natalia Zarzecka. - Encyklopedyczne możemy powiedzieć, że był artystą plastykiem, ale znany był przede wszystkim i do dzisiaj kojarzony jest przede wszystkim ze swoim teatrem i osiągnięciami jego teatru Cricot 2, nawiązującego "dwójką" w swojej nazwie do przedwojennego teatru Cricot, teatru artystów stworzonego przez m.in. Józefa Jaremę i Marię Jaremę, która stała się ona swego rodzaju "łącznikiem" pomiędzy obydwoma Cricotami, kiedy w 1955 roku Tadeusz Kantor, dokooptowując jeszcze Kazimierza Mikulskiego, postanowił stworzyć własny teatr jako odpowiedź na to, co działo się wówczas w teatrze polskim. Chciał stworzyć miejsce żywe pozwalające na pracę artyście, który nie musi myśleć o żadnych ograniczeniach - opowiada gość radiowej Jedynki.


POSŁUCHAJ

10:06

O Cricotece i aktualnych wystawach, m.in. ekspozycji „Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora” opowiada dyrektor placówki Natalia Zarzecka (Skarby kultury polskiej/Jedynka)

Kostiumy, garderoba, rozmowy aktorów z Tadeuszem Kantorem

W Ośrodku do lutego 2023 trwa ekspozycja "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora". - Pokazujemy kostiumy, które powstały dla spektaklu zrealizowanego przez Tadeusza Kantora w Teatrze Starym "Nosorożec" - wyjaśnia dyrektor Zarzecka. - Był okres, kiedy Tadeusz Kantor w swojej twórczości malarskiej malował informele, wielkie płótna, na które swobodnie rzucał farbę. Zachęcam, aby zobaczyć te kostiumy - mówi rozmówczyni Jedynki. Wystawa to "niezwykła przestrzeń do spotkań, do rozmów, do dotykania, do poznawania w różnych wymiarach" - opisuje ekspozycję dyrektor Zarzecka. Na wystawie oprócz kostiumów zaaranżowana jest garderoba, usłyszeć można nagrania rozmów aktorów z Tadeuszem Kantorem, a także zobaczyć skrzyneczki - kosmetyczki artystów.  

Czytaj także: 


Prowadziła: Anna Stempniak

Gość: Natalia Zarzecka (dyrektor Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie) 

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 23.44

djr

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.