Gróbarczyk: jesteśmy w stanie w bardzo szybkim czasie odtworzyć biomasę na Odrze

Data publikacji: 28.08.2022 17:03
Ostatnia aktualizacja: 28.08.2022 17:13
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Marek Gróbarczyk
Marek Gróbarczyk, Autor - Łukasz Kowalski/Polskie Radio
Potrzebna jest specustawa, ponieważ trzeba działać szybko, a wszystkie procesy inwestycyjne, które się mają odbyć, muszą być na tyle usprawnione, żeby nie zabierały dużo czasu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia w audycji "W otwarte karty" Marek Gróbarczyk o rewitalizacji Odry.

Szybsze procedury inwestycji, zwiększenie stanu zasobów wody i jej lepszy monitoring, a także rekompensaty dla poszkodowanych - takie są główne założenia specustawy dotyczącej rewitalizacji Odry. 

- Podczas posiedzenia rządu przedstawiłem założenia do specustawy dot. rewitalizacji Odry - przypomniał Marek Gróbarczyk. Jak wyjaśnił, potrzebna jest specustawa, ponieważ trzeba działać szybko, a wszystkie procesy inwestycyjne, które się mają odbyć, muszą być na tyle usprawnione, żeby nie zabierały dużo czasu.

- Raporty oddziaływania na środowisko, pozwolenia na budowę czy inne pozwolenia zabierają bardzo dużo czasu - w zasadzie ponad 60 proc. czasu całej inwestycji - zauważył. - Jeżeli to skrócimy do kilku miesięcy, jesteśmy w stanie w bardzo szybkim czasie odtworzyć biomasę na Odrze, a przede wszystkim zabezpieczyć ją przed takimi sytuacjami, z jakimi mieliśmy teraz do czynienia - dodał.

Trzy obszary

Gość Jedynki zaznaczył, że ustawa będzie działała w trzech obszarach: środowiskowym, infrastrukturalnym i biologicznym. - Środowiskowy łączy się z infrastrukturalnym, bo to przede wszystkim modernizacja, budowa nowych czy rozbudowa istniejących oczyszczalni ścieków - wskazał.

Zwrócił uwagę, że to woda zrzucana z oczyszczalni ścieków ma największy wpływ na to, jaki jest skład chemiczny w rzece. Dodał, że rozporządzenie określa, jakie substancje i w jakiej ilości mogą być spuszczane.

Ekstremalna sytuacja

Marek Gróbarczyk podkreślił, że mamy w tym roku sytuację ekstremalną, której nigdy - odkąd prowadzone są pomiary - nie odnotowano. Jak wyjaśnił, na Odrze przepływy spadły ze 150 m3 na minute do 50m3 na minutę. 

- Za Malczycami, czyli ostatnim stopniem wodnym, tam gdzie już Odra zaczyna wolno pływać w ostatnim czasie wysokość Odry wynosiła 8 cm - przekazał. Dodał, że zazwyczaj było to 30 cm. 

- Substancje, które w normalnych warunkach nie wywołują takiej sytuacji, przy tak niskim poziomie wód mogą wywołać tak niekorzystne zjawisko tzn. podnieść pH, podnieść przewodność wody, stworzyć warunki, które mogły spowodować wytworzenie się złotych glonów - powiedział wiceminister.

Program oczyszczania ścieków

Gość Jedynki zapewnił, że zawarta w specustawie budowa oczyszczalni nie jest nowym zagadnieniem, ponieważ ministerstwo, a przede wszystkim Wody Polskie są odpowiedzialne za przygotowanie krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych, a program ten jest co kilka lat aktualizowany. 

- Załącznikiem do ustawy będzie lista inwestycji, czyli zadań i działań, które wymagają natychmiastowej realizacji w celu polepszenia zrzutu - poinformował.

Wiceminister mówił też o działaniach kontrolnych. Jak wyliczył na Odrze ujawniono 232 rury spustowe niewiadomego pochodzenia, a w całym kraju 1,5 tys. obiektów bez pozwoleń wodno-prawnych.

W audycji poruszono też temat przekopu Mierzei Wiślanej oraz Baltic Pipe.


POSŁUCHAJ

36:46

Marek Gróbarczyk o specustawie ws. Odry (W otwarte karty/Jedynka)

 

Tytuł audycji: "W otwarte karty"

Gość: Marek Gróbarczyk (wiceminister infrastruktury)

Data emisji: 28.08.2022

Godzina emisji: 15.10

fc

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.