"Uniwersalny i szlachetny film"
Jerzy Skolimowski dziękował komisji i przyznał, że film "IO" jest inny niż jego dotychczasowe dzieła, zrobiony z sercem. - Nie waham się użyć tego słowa, że kocham zwierzęta, ponieważ w przeciwieństwie do ludzi nie mają negatywnego stosunku do życia - powiedział. - Przypuszczam, że jest to uniwersalny i szlachetny film i mam nadzieję, że jest on słowem tych zwierząt, które nie mogą same wyrazić swoich uczuć - dodał.
Film opowiada historię szarego osiołka o melancholijnych oczach, który spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale IO ani na chwilę nie traci swojej niewinności.
źródło: Gutek Film/Youtube
Długa droga do Oscarów
Film Skolimowskiego wybrany został spośród ośmiu tytułów, zgłoszonych przez producentów, które spełniały warunki formalne. 21 grudnia ogłoszone zostaną tak zwane krótkie listy z tytułami i nazwiskami twórców filmów, które ostatecznie będą miały szansę na nominacje. Natomiast lista nominowanych do Oscarów 2023 ogłoszona zostanie 24 stycznia przyszłego roku. - Myślę, że ma szansę na nominację, a reszta już jest niestety loterią - przyznał reżyser.
Jednogłośny werdykt
Przewodnicząca Komisji Oscarowej Ewa Puszczyńska podkreśliła, że werdykt zapadł jednogłośnie. - To, co urzekło nas wszystkich w tym filmie to jego niezwykła emocjonalność, prawda, autentyzm oraz to, że zmusza do refleksji na temat kondycji współczesnego świata. Mówi o okrucieństwie wobec ludzi, wobec zwierząt oraz o okrucieństwie ludzi wobec siebie - przyznała.
Jak powiedziała Ewa Puszczyńska, nie wystarczy zrobić genialnego filmu, jeżeli chodzi o Oscary, trzeba jeszcze mieć zaplecze, głównie w USA. - Film Jerzego Skolimowskiego ma takie zaplecze. Poczynając od nagrody jury w Cannes poprzez to, że będzie obecny na ponad 50 festiwalach, i to na wielu w Stanach Zjednoczonych, ma ogromne znaczenie. Ten film został zakupiony do 20 krajów - zaznacza.
Wsparcie PISF
Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski zadeklarował wsparcie organizacyjne i finansowe promocji filmu za oceanem i zdradził Joannie Sławińskiej, ile będzie wynosił budżet promocji. - Tegoroczny budżet przewidziany przez PISF będzie się wahał między pół miliona a milionem dolarów, więc jest to wysokie wsparcie finansowe, jak na polskie realia. Do tego dołączymy budżet dystrybutora, który również zaopiniował to jako coś wystarczającego - dodał.
Jubileuszowa 95. gala wręczenia Nagród Akademii Filmowej - czyli Oscary 2023 - zaplanowana jest na 12 marca 2023 roku.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Materiał: Joanna Sławińska
Data emisji: 31.08.2022 r.
Godzina emisji: 6.48
IAR/ans
Film "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara - Jedynka - polskieradio.pl