Skrzyżowanie Kultur. "Muzyka jest inicjacją do poznania, zrozumienia i zachwytu"

Data publikacji: 07.09.2022 15:59
Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 21:56
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kapela Maliszów to polski akcent podczas Skrzyżowania Kultur 2022. Na zdjęciu - występ podczas koncertu zorganizowanego w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Oskara Kolberga
Kapela Maliszów to polski akcent podczas Skrzyżowania Kultur 2022. Na zdjęciu - występ podczas koncertu zorganizowanego w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Oskara Kolberga, Autor - PAP/Rafał Guz
Nadchodzący weekend w Warszawie będzie należał do Skrzyżowania Kultur, festiwalu poświęconego prezentacji tradycji muzycznych z całego świata. Wydarzenie potrwa od piątku do niedzieli (9-11 września 2022), organizowane jest w Tetrze Dramatycznym. - Wyzwaniem i założeniem Skrzyżowania Kultur jest, by edukować poprzez poznanie, poprzez ekspedycję w najdalsze zakątki świata: muzyczne, kulturalne i literackie - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Maciej Szajkowski z rady programowej festiwalu.
  • Podczas koncertu inaugurującego Skrzyżowanie Kultur wystąpi Maria Mazzotta, jeden z wiodących głosów zespołu Canzoniere Grecanico Salentino.
  • Festiwal Skrzyżowanie Kultur potrwa od piątku do niedzieli (9-11 września 2022); organizowany jest w Tetrze Dramatycznym.
  • Dyrektorem Skrzyżowania Kultur jest prof. dr hab. Maria Pomianowska. 

Podczas koncertu inaugurującego tegoroczną odsłonę Skrzyżowania Kultur wystąpi Maria Mazzotta z południa Włoch, jeden z wiodących głosów zespołu Canzoniere Grecanico Salentino. Festiwal zamknie występ Gyeonggi Sinawi Orchestra z Korei Południowej. Dyrektorem Skrzyżowania Kultur jest prof. dr hab. Maria Pomianowska

- Każda z zaproszonych gwiazd jest ikoną swojej w kulturze, tradycji i w ramach kraju, który reprezentuje - zapewnia Maciej Szajkowski z rady programowej festiwalu Skrzyżowanie Kultur. - Nazwiska mogą [nam nic - red.] nie mówić. Część z nich po raz pierwszy dane nam będzie zobaczyć w Polsce, bo to jest wyzwanie i założenie Skrzyżowania Kultur, żeby edukować poprzez poznanie, poprzez ekspedycję w najdalsze zakątki świata: muzyczne, kulturalne i literackie, bo towarzyszyć nam będą w tym roku spotkania z pisarzami, literatami - wyjaśnia gość radiowej Jedynki.


POSŁUCHAJ

08:04

Maciej Szajkowski z rady programowej o festiwalu Skrzyżowanie Kultur 2022 (Muzyczna Jedynka)

 

W zwierciadle kultur 

Jak zarekomendować Skrzyżowanie Kultur słuchaczom? - Jeśli chcemy zwiedzać świat, uczyć się, poznawać, a jednocześnie, jak pisał Ryszard Kapuściński, przeglądać w zwierciadle dalekich, pozornie egzotycznych kulturach i widzieć nas samych; poskromić strach, obawy, jakie nam towarzyszą, to najlepiej przez muzykę. Muzyka jest pierwszym etapem i inicjacją do poznania, zrozumienia i zachwytu - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. 


Od Mali, przez Grecję do Korei Południowej

Przez dekady nie można było wyjeżdżać z Polski za granicę. - Jeżeli chcemy w ciągu trzech dni odbyć podróże do Włoch, Grecji, Białorusi, Ukrainy, Estonii, a także do Mali w Afryce Zachodniej czy też do Korei Południowej, warto wybrać się na Skrzyżowanie Kultur - podsumowuje gość radiowej Jedynki. Podczas Skrzyżowania Kultur nie zabraknie również i akcentów polskich. Usłyszymy m.in. Kapelę Maliszów. 


Czytaj także:

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Maciej Szajkowski (rada programowa Festiwalu Skrzyżowanie Kultur)

Data emisji: 7.09.2022 

Godziny emisji: 13.31

djr

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.